Leczenie człowieka jako całości – pinopresura

Metody pracy z ciałem

Pinopresura to metoda pracy z ciałem pacjenta, polegająca na regulacji szeregu odruchów naturalnie występujących w ciele ludzkim w celu przywrócenia homeostazy w zaburzonym narządzie oraz dobrostanu całego organizmu. Jednak co tak naprawdę leży u podstaw mechanizmów organizmu wykorzystywanych w leczeniu dysfunkcji zarówno układu ruchu, jak i narządów wewnętrznych w pinopresurze? Dla kogo metoda jest przeznaczona? Kto może wykonywać zabiegi? I jak doszło do powstania metody?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie schorzenia łagodzi pinopresura?
  • Kto nie powinien korzystać z pinopresury?
  • Jak przygotować się do rozpoczęcia terapii?

Idea stymulacji odruchowej na drodze skórno-trzewnej i skórno-mięśniowej nie jest niczym nowym w fizjoterapii – wystarczy wymienić strefy Heada i masaż leczniczy segmentarny. Co ciekawe, choć nie wiążąc tego z przebiegiem nerwów, w podobny sposób działało wielu praktyków wschodnich tradycji leczniczych, spośród których najbardziej znane są akupresura i akupunktura. I właśnie te dwa nurty – zachodni i wschodni – wzniosły podstawy teoretyczne dla opracowania pinopresury. Łącząc je, jej twórcy uzyskali metodę pozwalającą działać nie tylko precyzyjnie, dokładnie określając miejsce stymulacji (często średnicy 2–3 mm), ale również skutecznie przy schorzeniach dotyczących rozleglejszych obszarów ciała (takich jak niedowłady wiotkie i spastyczne).

POLECAMY

Bezpośrednim przodkiem pinopresury jest klawiterapia – metoda stworzona i rozwijana przez Ferdynanda Barbasiewicza, polskiego neurologa. Na kanwie obserwacji i doświadczeń Barbasiewicza stworzona została natomiast autorska metoda Radosława Składowskiego, czyli właśnie pinopresura. Mając pewne cechy wspólne z klawiterapią (m.in. ideę wpływu na ogólnoustrojową homeostazę poprzez odblokowanie naturalnych zdolności samoregulacji organizmu), pinopresura skierowana jest...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI