W leczeniu nadczynności tarczycy można wykorzystywać: środki farmakologiczne blokujące nadmierną syntezę hormonów tarczycy, radioaktywny jod, który częściowo prowadzi do destrukcji komórek tarczycy, albo chirurgiczne usunięcie części organu.
Dietetyk w centrum medycznym „Vitalife" w Poznaniu, absolwentka ziołolecznictwa, trener personalny.
W leczeniu nadczynności tarczycy można wykorzystywać: środki farmakologiczne blokujące nadmierną syntezę hormonów tarczycy, radioaktywny jod, który częściowo prowadzi do destrukcji komórek tarczycy, albo chirurgiczne usunięcie części organu.
Fitoterapia w chorobach skóry to coraz chętniej podejmowany przez specjalistów sposób leczenia lub wspomagania leczenia farmakologicznego. Stosowanie środków syntetycznych nierzadko jest obarczone działaniami niepożądanymi, zaś wybór naturalnych surowców ziołowych może być bezpieczniejszy przy nawet takiej samej skuteczności. Co ważne, już od lat różnego rodzaju wyciągi ziołowe i substancje pozyskiwane z roślin stanowią składnik wielu leków dermatologicznych (miejscowych oraz ogólnych), w tym kremów, mydeł, aerozoli, maści, past. Leki zawierające związki roślinne mogą być w fitoterapii traktowane jako podstawowy element terapii, ale także pomocniczy, uzupełniający czy osłaniający. Skoro więc są one w taki sposób wykorzystywane – to z pewnością związki pochodzenia roślinnego muszą charakteryzować się faktycznym, korzystnym wpływem na skórę.
Czarny bez (łac. Sambucus nigra) jest rośliną bardzo popularną na całym świecie. Rośnie na różnych terenach – zarówno zalesionych, jak i nad wodami na terenach wilgotnych, a także w przydomowych ogrodach. Jest to krzew wyrastający do wysokości czterech metrów, a jego cechą charakterystyczną są niewielkie, pięciokrotne kwiaty o delikatnie żółtej barwie, czasami białej. Kwiaty bzu zbierają się w płaskie baldachy. Bez kwitnie w czerwcu, zaś zbiory owoców mają miejsce z początkiem września.
Prolaktyna to hormon produkowany w organizmie człowieka, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wytwarzany jest w przednim płacie przysadki mózgowej. Z uwagi na fakt, że prolaktyna ma szersze działanie w organizmie kobiecym, warto wymienić kilka kierunków aktywności tego hormonu: podczas ciąży, a także w okresie dojrzewania prolaktyna warunkuje rozwój gruczołów piersiowych – tak zwane działanie mammotropowe: w okresie ciąży prolaktyna wpływa na funkcjonowanie ciałka żółtego produkującego progesteron – przez co ma ona wpływ na podtrzymanie ciąży; po porodzie dzięki niej produkowane jest w gruczołach piersiowych kobiece mleko – działanie laktogenne.
Dlaczego powinno się poświęcać cukrzycy bardzo dużą część debaty na temat zdrowia człowieka? Otóż choroba ta została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) za epidemię XXI w., jako jedyna choroba niezakaźna. Obecnie choruje na nią około 425 milionów ludzi na świecie.