Prozdrowotne właściwości czarnego bzu

Fitoterapia

Czarny bez (łac. Sambucus nigra) jest rośliną bardzo popularną na całym świecie. Rośnie na różnych terenach – zarówno zalesionych, jak i nad wodami na terenach wilgotnych, a także w przydomowych ogrodach. Jest to krzew wyrastający do wysokości czterech metrów, a jego cechą charakterystyczną są niewielkie, pięciokrotne kwiaty o delikatnie żółtej barwie, czasami białej. Kwiaty bzu zbierają się w płaskie baldachy. Bez kwitnie w czerwcu, zaś zbiory owoców mają miejsce z początkiem września.

Gdy owoce czarnego bzu dojrzeją, to możemy tę roślinę rozpoznać po ich ciemnofioletowym kolorze. Jego owoce są drobne, podobne do małych jagód, ale zawierają małą pestkę i są bardzo soczyste. Zarówno kwiaty, jak i owoce oraz sok z czarnego bzu mają wiele właściwości prozdrowotnych. 

POLECAMY

R e k l a m a

Historia zastosowania czarnego bzu

Surowiec zielarski czarnego bzu to zwłaszcza wysuszone kwiaty, ale też kora i owoce, a także wspomniany już sok. O wpływie czarnego bzu na ludzkie zdrowie można przeczytać już w tekstach starożytnych, np. u Hipokratesa (IV w. p.n.e.). W starożytnym Egipcie wykorzystywano go jako lek na poparzenia, zaś Indianie stosowali go przy przeziębieniach, ale znane są też zastosowania czarnego bzu jako elementu rytua-
łów i wierzeń – w tym wykonywanie z niego wieńców pogrzebowych lub używanie w inny sposób podczas pochówku zmarłych. Była to jedna z najbardziej znanych roślin ówczesnego świata. Jak jest obecnie? 

20 gatunków bzu – spośród nich najlepszy czarny

W Polsce znane są w zasadzie trzy gatunki bzu – koralowy, hebd oraz czarny. I to ten ostatni jest od lat w...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI