Fitoterapia hiperprolaktynemii w PCOS

Fitoterapia Otwarty dostęp

Prolaktyna to hormon produkowany w organizmie człowieka, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wytwarzany jest w przednim płacie przysadki mózgowej. Z uwagi na fakt, że prolaktyna ma szersze działanie w organizmie kobiecym, warto wymienić kilka kierunków aktywności tego hormonu: podczas ciąży, a także w okresie dojrzewania prolaktyna warunkuje rozwój gruczołów piersiowych – tak zwane działanie mammotropowe: w okresie ciąży prolaktyna wpływa na funkcjonowanie ciałka żółtego produkującego progesteron – przez co ma ona wpływ na podtrzymanie ciąży; po porodzie dzięki niej produkowane jest w gruczołach piersiowych kobiece mleko – działanie laktogenne.

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn wysokie stężenie prolaktyny we krwi często wiąże się z poważnymi implikacjami zdrowotnymi. Hiperprolaktynemia może współwystępuje z zespołem policystycznych jajników (PCOS). Szacuje się, że ten objaw posiada około 9–17% pacjenetek z PCOS. U zdrowych kobiet prolaktyna odpowiada za produkcję mleka kobiecego, pobudzając gruczoły piersiowe i laktację w okresie przed i poporodowym. Działa w układzie immunologicznym jako czynnik pobudzający powstawanie nowych komórek odpornościowych. Bierze udział w gospodarce elektrolitowej, gospodarce testosteronem (u mężczyzn także wpływa na spermatogenezę), w przemianach metabolicznych w organizmie. Nic więc dziwnego, że nadmierna produkcja prolaktyny zaburza jego funkcjonowanie.

POLECAMY

Leczenie farmakologiczne

W związku z tym, że wytwarzanie prolaktyny silnie łączy się z produkcją dopaminy (neuroprzekaźnika działającego motywacyjnie, podnoszącego uczucie szczęścia i zadowolenia, w zbyt dużych ilościach wywołującego efekt psychotyczny) – leczenie farmakologiczne hiperprolaktynemii w PCOS często obejmuje środki wpływające na produkcję dopaminy. Im mniejsze stężenie dopaminy, tym większe ryzyko nadmiernej produkcji prolaktyny. Dlatego też hiperprolaktynemia może być skutkiem ubocznym stosowania leków antypsychotycznych. Z drugiej strony, jeśli nie ma zaburzeń ze strony układu nerwowego, a hiperprolaktynemia wiąże się z PCOS, to stosuje się leki mające na celu zwiększenie produkcji dopaminy. Są to tak zwane leki z grupy agonistów dopaminy i należą do nich takie substancje, jak bromokryptyna, karbegolina, pergolid czy kwinagolid. Jednak ich stosowanie może przyczyniać się do występowania skutków ubocznych, obejmujących pracę układu sercowo-naczyniowego czy trawiennego. Wśród innych rozwiązań proponuje się też (rzadziej) terapię GABA, czyli kwasem gamma-aminomasłowym, melatoniną, hormonem DHEA (dehydroepiandrosteronem).

Witaminy i składniki mineralne ważne w leczeniu hiperprolaktynemii

W związku z powyższym, w przypadkach hiperprolaktynemii o łagodnym bądź umiarkowanym stopniu i/lub na początku te...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI