Fitoterapia w nadczynności tarczycy

Fitoterapia Otwarty dostęp

W leczeniu nadczynności tarczycy można wykorzystywać: środki farmakologiczne blokujące nadmierną syntezę hormonów tarczycy, radioaktywny jod, który częściowo prowadzi do destrukcji komórek tarczycy, albo chirurgiczne usunięcie części organu.

Mimo że metodom tym nie można odmówić skuteczności, to jednak dla wielu pacjentów wiążą się one z dużym stresem i obawami co do ewentualnych skutków ubocznych. Należą do nich na przykład: nawroty choroby, powiększenie gruczołu tarczowego, co może grozić naciskiem na tchawicę. Niektóre osoby nie mogą z pewnych powodów (przeciwwskazań) przyjmować środków farmakologicznych (tyreostatyków). Dlatego też poza wspomnianymi metodami warto pamiętać o alternatywnym, bardziej naturalnym i mniej inwazyjnym podejściu do niwelowania objawów nadczynności tarczycy. 
Chodzi mianowicie o dietę i o fitoterapię. 
W niniejszym materiale skupimy się na ziołach, roślinach i wyizolowanych substancjach pochodzenia naturalnego, które mogą wpływać na leczenie nadczynności tarczycy – czy to w formie choroby Gravesa-Basedowa, czy też w sytuacji gdy mamy do czynienia z guzkami nadczynnymi (czyli chorobą Plummera).
W niniejszym artykule będzie używane sformułowanie „przeciwtarczycowy”, jednak pragnę podkreślić, że oznacza to „redukujący nadmierną aktywność tarczycy” lub „wpływający hamująco na produkcję hormonów tarczycy”, a nie działający przeciwko temu gruczołowi per se.
 

POLECAMY


Dieta roślinna dla tarczycy

Zanim przejdziemy do części dotyczącej ziół, warto wspomnieć o produktach roślinnych. Być może na co dzień znajdują się one w naszym menu, a nawet nie wiemy, że mają właściwości korzystne w przebiegu nadczynności tarczycy. 

  • Soja. Znajdujące się w soi i jej przetworach izoflawony (daidzeina i genisteina) mają działanie hamujące wobec enzymu tyreoperoksydazy (TPO, ang. thyroidperoxidase; hTPO, ang. humanthyroid-peroxidase – peroksydaza jodkowa). Enzym ten jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Zatem regularne spożywanie soi w różnych jej formach (nasiona, tofu, miso, natto) hamuje aktywność procesu powstawania hormonów tarczycy, zmniejszając tym samym ich stężenie. Jednak fermentowane produkty sojowe zawierają znacznie mniej izoflawonów!
  • Rośliny z rodzaju Brassicae,...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI