Aerozoloterapia górnych dróg oddechowych

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Metody inhalacyjne za pomocą olejków eterycznych są stosowane w lecznictwie od ponad 5000 lat. Na przestrzeni wieków człowiek udoskonalał jedynie narzędzia służące inhalacji – wykorzystując przy tym niemal te same surowce olejkowe. Choć obecnie medycyna wykorzystuje głównie leki syntetyczne, warto wrócić do korzeni i przyjrzeć się możliwościom, jakie dają olejki eteryczne pozyskiwane z roślin.

 

POLECAMY

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie metody inhalacji są polecane przy infekcjach górnych dróg oddechowych?
  • Które olejki eteryczne wykazują działanie antyseptyczne?
  • Jak przeprowadzićinhalację w domowychwarunkach?

 

Inhalacja jest jedną z najstarszych metod terapii w historii lecznictwa. Jej właściwości lecznicze były znane człowiekowi już w starożytności. Początkowo wykorzystywano w tym celu dymy i opary płonących roślin. Starożytni Egipcjanie wdychali opary lulka czarnego (Hyoscyamus nigra) rzucanego na rozżarzone cegły. Pierwszy przyrząd przypominający inhalator skonstruował Hipokrates na przełomie III i IV wieku przed naszą erą – był to prostu garnek z dziurkami w pokrywie. Natomiast pierwsze wzmianki o inhalacji jako metodzie leczniczej pojawiły się w XII w. – hiszpański lekarz Majmonides zalecał w leczeniu astmy palenie lulka, datury, lobelii oraz belladonny. Na XIX wiek przypada największy rozwój inhalatorów. Wykonane były z ceramiki i służyły wdychaniu par opium w celu łagodzenia kaszlu. Inhalatory przypominające współczesne atomizery pojawiły się natomiast w drugiej połowie XIX w. – rozpylano za ich pomocą perfumy i wody termalne. W połowie XX w.
pojawiały się już specjalistyczne ręczne nebulizatory. Rozpylano nimi wyciągi z nadnerczy, noradrenalinę, mentol, terpentynę i eukaliptus. Przełomowy w historii aerozoloterapii był rok 1948. To właśnie wtedy firma Abbott wprowadziła tzw. Aerohaler, który sterowany był wdechem i umożliwiał inhalację penicyliną w dawce 100 000 j.m. Pierwsze nebulizatory ultradźwiękowe pojawiły się w Europie Zachodniej w latach 60. XX w.1. 

Układ dwufazowy

Aerozol uzyskany w czasie inhalacji jest najczęściej układem dwufazowym, w którym fazą rozpraszającą jest gaz, np. powietrze lub tlen, a fazą rozprasz...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI