Profilaktyka infekcji nawrotowych u dzieci

Naturoterapia dzieci

Kiedyś sądzono, że zapis genetyczny jest niezmienny. Dziś wiemy już, że to nie geny decydują o zdrowiu, lecz dynamiczny proces wzmacniania i wyciszania ich ekspresji. To bodźce środowiskowe (emocje, czynniki klimatyczne, dietetyczne i wiele innych) za pośrednictwem genów doprowadzają do choroby. W holistycznym ujęciu fundamentem budowania silnej odporności jest zatem terapia epigenetyczna.

„Prawie zawsze troszczymy się o wyprawkę dla dziecka, znacznie rzadziej o jakość przekazywanych mu sił duchowych, życiowych i prawdziwej wyprawki genetycznej i organicznej”1. Tymczasem zaniedbany epigenom łączy w sobie wszystkie patologiczne skłonności rodziców i ich przodków. 

POLECAMY

Terapia epigenetyczna

Na terapię epigenetyczną nigdy nie jest za późno, ale najlepiej przeprowadzić ją u obojga rodziców (lub przynajmniej u matki) nawet na kilka miesięcy (lub dłużej) przed poczęciem dziecka. Wszak zdrowe matki rodzą zdrowe dzieci, lecz proces zdrowienia wymaga czasu. Obecnie coraz dostępniejsze są specjalistyczne badania, takie jak panel DNA czy testy metylacji (jeden z podstawowych procesów uaktywniania i blokowania genów – określone konstelacje wiążą się z predyspozycją do określonych problemów metabolicznych, możliwych do skorygowania terapiami naturalnymi). Na ich podstawie można ułożyć precyzyjny, ściśle dobrany do indywidualnych potrzeb pacjenta plan terapii. Jednak jeśli w rodzinie nie ma szczególnie poważnych obciążeń chorobowych lub w sytuacji mniejszej zasobności portfela z powodzeniem może je zastąpić prosta Analiza Pierwiastkowa Włosa, a w wielu przypadkach wystarczy sam wywiad. Kompleksowym programem oczyszczania epigenomu jest Program Równoważenia Składników Odżywczych (Nutritional Balancing)23. Łączy on w sobie wiele metod, które dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta, ale ich podstawą jest detoksykacja (ciała i ducha) oraz korekta niedoborów (fizycznych i emocjonalnych).

Zadbana, świadoma ciąża

Ten temat obejmuje postawienie dobra dziecka jako nadrzędnego priorytetu. Zadbana ciąża to przede wszystkim ciąża chciana. Matka, która na wieść o ciąży wpada w panikę, już w tym momencie koduje w dziecku przyszłe problemy i choroby. Akceptacja ze strony ojca też ma tutaj kolosalne znaczenie. Zadbana ciąża to ciąża szczęśliwa, pogodna, pełna radości. To czas, kiedy warto zwolnić, więcej czasu przeznaczyć na to, co lubimy, co sprawia nam przyjemność, co nas rozwesela. Ciężarną matkę trzeba z całych sił chronić przed stresami, przed złymi wieściami, problemami, kłótniami, rozłąką, odrzuceniem, bo te wszystkie emocje i problemy skutkują u dziecka chorobami. Ten psychologiczny aspekt jest najważniejszy. Niby znany, a jednak jak często zaniedbywany. Pozostałe ważne kwestie to: odpowiednia dieta, dobra woda, świeże i czyste powietrze, kąpiele słoneczne, dostateczna ilość ruchu, odpowiednia dawka snu, ochrona energetyczna, w tym unikanie smogu oraz wszelkiej chemii. Tylko w razie konieczności można – bardzo ostrożnie – stosować suplementację. Należy też unikać niekoniecznych badań i zbędnej medykalizacji zarówno podczas ciąży, jak i w trakcie porodu.

Poród naturalny

To kolejny kluczowy moment i wszelkie problemy w tym okresie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI