Akupunktura w łagodzeniu objawów menopauzy

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Menopauza dotyka przede wszystkim pań między 45. a 55. rokiem życia, a u około 1 % kobiet na świecie miesiączka zanika jeszcze przed 40. rokiem życia. Procesowi temu towarzyszą przykre dolegliwości, które można skutecznie niwelować przy pomocy terapii naturalnych, w tym akupunktury. Co to jednak właściwie jest menopauza?

Należy podkreślić, że menopauza to naturalny proces fizjologiczny, inaczej nazywany przekwitaniem lub klimakterium. W okresie tym u kobiet zmniejsza się produkcja hormonów płciowych – progesteronu i estrogenów. Zmniejsza się również produkcja testosteronu, FSH i LH. Jajniki przestają uwalniać komórki jajowe, miesiączki stają się coraz mniej regularne, mniej lub bardziej obfite, aż całkowicie zanikają. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zmniejsza się, aż do całkowitej niemożności zapłodnienia. Uznaje się, że jeżeli krwawienie waginalne nie pojawi się po 12 miesiącach od ostatniej miesiączki, oznacza to menopauzę. Zmianom hormonalnym towarzyszy szereg zmian nie tylko w całym organizmie, ale też w psychice kobiet. Objawy klimakterium pojawiają się zarówno przed ostatnią miesiączką, jak i po niej – te okresy nazywamy perimenopauzą.
Aż 80% pań odczuwa nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące klimakterium, co skłania je do zasięgnięcia porady u terapeutów medycyny naturalnej.

POLECAMY

Objawy menopauzy

U każdej kobiety menopauza ma inny przebieg – związane jest to z genetyką, stylem życia, nałogami i aktywnością seksualną. Można jednakże wskazać na najczęściej występujące objawy:

  •     nieregularne krwawienia,
  •     uderzenia gorąca, zlewne poty (szczególnie nocą), dreszcze, odczucie kołatania serca,
  •     problemy ze snem/bezsenność, wczesne pobudki,
  •     wahania nastroju, lęki, rozdrażnienie, problemy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI