Akupunktura w stanach ostrych

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Za stan ostry uważa się dolegliwości, które pojawiły się niespodziewanie, nie były związane z wcześniej występującymi jednostkami chorobowymi i stanami przewlekłymi u danego pacjenta. Jest on najczęściej następstwem urazu, nagłego silnego stresu, zatrucia czy ekspozycji na niekorzystne czynniki środowiskowe. Medycyna chińska dysponuje metodami w celu radzenia sobie z takimi dolegliwościami.

Stan ostry często wiąże się z silnym, ostrym bólem, uciepleniem tkanek bądź obrzękiem, czego następstwem jest ograniczenie ruchomości w stawach i apatia. W przypadku uogólnionego stanu zapalnego podnosi się również temperatura ciała, a wskaźniki stanu zapalnego we krwi również ulegają podwyższeniu. Medycyna konwencjonalna proponuje w takich sytuacjach leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz sugeruje ograniczenie wszelkich aktywności u pacjenta. A jak to jest w medycynie chińskiej?
Koncepcja, którą kierujemy się w naszym Centrum, to jak najszybsza aktywizacja pacjenta, ograniczenie dolegliwości bólowych, a także wprowadzenie ziół i preparatów stymulujących organizm do walki z czynnikiem prozapalnym. Uważamy, że organizm, który otrzymał wcześniej odpowiednią stymulację, jest w stanie sam sobie poradzić z czynnikami szkodliwymi. Ważna jest również odpowiednia motywacja pacjenta. Żyjemy bowiem w czasach, w których na najmniejszy ból i dyskomfort w ciele przyjmowane są leki przeciwbólowe. Blokując wyłącznie ból w ciele, blokujemy również informacje płynące z naszego organizmu, który wskazuje nam, z jak dużym problemem się zmagamy i w jakim miejscu jest on zlokalizowany.

POLECAMY

Zasada przyjemności

Pomijając sytuacje nagłego zagrożenia i walki o przetrwanie, ludzkie ciało najchętniej pozostawałoby w spoczynku i nic nie robiło. Wykonywanie każdej czynności wymaga pożytkowania energii, którą nasz organizm wolałby zmagazynować na wypadek, gdyby jej później potrzebował. Dlatego ważna jest wcześniej wspomniana motywacja związana z „zasadą przyjemności”, opisaną przez Freuda. Wskazuje on, że bez od...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI