Dołącz do czytelników
Brak wyników

Postępowanie w jednostkach chorobowych

24 sierpnia 2018

NR 8 (Sierpień 2018)

Akupunktura w stanach ostrych

0 1034

Za stan ostry uważa się dolegliwości, które pojawiły się niespodziewanie, nie były związane z wcześniej występującymi jednostkami chorobowymi i stanami przewlekłymi u danego pacjenta. Jest on najczęściej następstwem urazu, nagłego silnego stresu, zatrucia czy ekspozycji na niekorzystne czynniki środowiskowe. Medycyna chińska dysponuje metodami w celu radzenia sobie z takimi dolegliwościami.

Stan ostry często wiąże się z silnym, ostrym bólem, uciepleniem tkanek bądź obrzękiem, czego następstwem jest ograniczenie ruchomości w stawach i apatia. W przypadku uogólnionego stanu zapalnego podnosi się również temperatura ciała, a wskaźniki stanu zapalnego we krwi również ulegają podwyższeniu. Medycyna konwencjonalna proponuje w takich sytuacjach leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz sugeruje ograniczenie wszelkich aktywności u pacjenta. A jak to jest w medycynie chińskiej?
Koncepcja, którą kierujemy się w naszym Centrum, to jak najszybsza aktywizacja pacjenta, ograniczenie dolegliwości bólowych, a także wprowadzenie ziół i preparatów stymulujących organizm do walki z czynnikiem prozapalnym. Uważamy, że organizm, który otrzymał wcześniej odpowiednią stymulację, jest w stanie sam sobie poradzić z czynnikami szkodliwymi. Ważna jest również odpowiednia motywacja pacjenta. Żyjemy bowiem w czasach, w których na najmniejszy ból i dyskomfort w ciele przyjmowane są leki przeciwbólowe. Blokując wyłącznie ból w ciele, blokujemy również informacje płynące z naszego organizmu, który wskazuje nam, z jak dużym problemem się zmagamy i w jakim miejscu jest on zlokalizowany.

Zasada przyjemności

Pomijając sytuacje nagłego zagrożenia i walki o przetrwanie, ludzkie ciało najchętniej pozostawałoby w spoczynku i nic nie robiło. Wykonywanie każdej czynności wymaga pożytkowania energii, którą nasz organizm wolałby zmagazynować na wypadek, gdyby jej później potrzebował. Dlatego ważna jest wcześniej wspomniana motywacja związana z „zasadą przyjemności”, opisaną przez Freuda. Wskazuje on, że bez odczuwania przyjemności lub nagrody przez chorego trudno zmobilizować człowieka – nawet w kontekście walki o swoje zdrowie i lepsze samopoczucie. Dla wielu osób własna praca nad poprawą samopoczucia jest niewystarczającym motywatorem. Tu z pomocą przychodzi akupunktura, która w szybki sposób jest w stanie zmniejszyć ból, poprawić jakość snu, podnieść poziom energii czy hormonów szczęścia – pacjent odczuwa nagrodę i motywację do dalszej pracy nad sobą. Czując szybką pomoc, pacjent jest bardziej zmotywowany i chętniej podejmuje się współpracy z terapeutą, przyjmując regularniej zioła i wykonując ćwiczenia. Należy zawsze podkreślić pacjentowi, że to on sam jest przede wszystkim odpowiedzialny za swoje zdrowie i życie poprzez pracę własną, a terapeuta może jedynie wskazać drogę i odpowiednio postymulować ciało do autoterapii. Warto tu przytoczyć wypowiedź Wima Hoffa, promującego wszelkie formy stymulacji organizmu do samoleczenia: „Natura przekazała nam dar samoleczenia. Narzędziami, za pomocą których możemy kontrolować własny układ odpornościowy, regulować nastrój i zwiększać energię, są świadome oddychanie oraz trening z wykorzystaniem środowiska przyrodniczego (…). Uważam, że każdy z nas jest w stanie uzyskać dostęp do tych podświadomych procesów i sterować reakcjami autonomicznego układu nerwowego”. Niestety, aktualnie człowiek odciął się od środowiska zewnętrznego, żyjąc w przekonaniu, że je do siebie dostosował, a tak nie jest. Poniżej przedstawię kilka metod terapeutycznych stymulujących organizm do walki ze stanem ostrym, rozpoczynając od przykładów. 

POLECAMY

Przypadek nr 1
Marek (ur. w 1971 r.) to pacjent przyjęty w stanie ostrym do szpitala – całkowite przerwanie torebki stawowej stawu kolanowego, całkowite zerwanie wszystkich więzadeł stabilizujących staw i obszerny krwiak w dole podkolanowym, obejmujący przyczepy ścięgniste mięśni półbłoniastego i półścięgnistego. Po przyjęciu do szpitala podano leki przeciwzakrzepowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Chirurg ortopeda zmuszony był czekać, aż obrzęk i krwiak zmniejszą się, aby poddać pacjenta operacji. W międzyczasie pacjent usłyszał, że istnieje ryzyko amputacji kończyny ze względu na nieschodzące krwiaki, brak reakcji na leki, ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych i zakrzepicę. Taki stan trwał trzy tygodnie. Zmobilizowany pacjent postanowił zasięgnąć konsultacji u mnie i spróbować akupunktury. Ordynator szpitala podszedł pozytywnie do sugestii pacjenta. Po wykonaniu akupunktury na oddziale następnego dnia pacjent nie musiał już przyjmować leków przeciwbólowych, a zakres w stawie zwiększył się o 15 stopni. Pacjent przespał całą noc, a dwa dni później został zakwalifikowany na operację, która odbyła się po czterech dniach od wykonania zabiegu akupunktury. Lekarze byli zaskoczeni tempem zmian i reakcji pacjenta, który wcześniej nie reagował na żadne leki.
Zastosowałam następujące punkty akupunkturowe: St36, St25, St22, Sp16, Sp12, Sp10, Sp1, Liv3 oraz lokalnie punkty bolesne, a także klawiterapię w obrębie przyczepów ścięgnistych gęsiej stópki oraz w obrębie górnej części kości strzałkowej. 
W związku z efektywnością terapii po trzech dniach od zabiegu operacyjnego lekarz prowadzący zaprosił mnie do szpitala. Po zastosowaniu akupunktury znacznie zmniejszono ilość leków przeciwbólowych, a lekarze stwierdzili, że przez 30 lat praktyki nie widzieli tak szybkich efektów terapeutycznych. Cieszy mnie to bardzo, ponieważ ważna jest współpraca lekarzy z terapeutami stosującymi metody naturalne. 

 

Przypadek nr 2
Monika (ur. w 1988 r.) zgłosiła się na terapię z neuralgią nerwu trójdzielnego i porażeniem nerwu twarzowego. Stan uznano za poważny, zaproponowano leczenie antybiotykami, pacjentka nie zdecydowała się ze względu na fakt, iż była w szóstym miesiącu ciąży. Po zastosowaniu akupunktury, terapii czaszkowo-krzyżowej i klawiterapii już następnego dnia zaobserwowano wyraźną poprawę. Po 3 zabiegach – po 10 dniach – prawie nie było już śladu po problemie, z jakim pacjentka się zgłosiła. Wszystkie funkcje mięśni mimicznych zostały przywrócone. 
Zastosowałam punkty akupunkturowe po obu stronach twarzy: Gb14, Gb11, Gb10, Li20, Si 18, St4, St7, St8, Du20, Sj20, Sj21. Ze względu na ciążę nie stosowałam punktów dystalnych.
Na zdjęciach widoczny jest efekt po jednym i po trzech zabiegach. Ze względu na częściowe zasłonięcie twarzy nie widać pełnego efektu uzyskanego w obrębie gałki ocznej. Przed zabiegami pacjentka bowiem nie domykała oka, a po trzech zabiegach nastąpiło pełne zamknięcie i kontrola ruchów gałki ocznej. Nie zastosowałam żadnych ziół ani suplementacji.

Przypadek nr 3
Dawid (ur. w 1989 r.), koszykarz, zgłosił się do naszego centrum ze skręceniem stawu skokowego II stopnia. Tego samego dnia zastosowano terapię manualną, akupunkturę. Po 2-dniowej przerwie zastosowano hirudoterapię w obrębie skręconego stawu, następnego dnia założono taśmy Dynamic Tape oraz przeprowadzono zabieg akupunktury. Po czterech dniach od rozpoczęcia terapii uzyskano stan pełnego obciążenia stawu i brak odczuwalnego bólu. Dodatkowo zastosowano preparat z Arnica – Heel – ampułki podawane pod język oraz wcierane miejscowo 2 razy dziennie. Po siedmiu dniach od rozpoczęcia terapii pacjent wrócił do gry na boisku, a po dwóch miesiącach od terapii pacjent nie odczuwa żadnych konsekwencji pourazowych w obrębie stawu skokowego ani bóli kompensacyjnych w obrębie innych stawów. Na zdjęciu po lewej – stan ostry, na drugim – stan po jednym dniu, na trzecim – uzyskanie pełnej sprawności. Pacjent otrzymał również zalecenie jak najszybszej aktywizacji stawu skokowego. Poza założonymi taśmami Dynamic Tape zabronione zostało usztywnianie stawu. Do dziś mamy kontakt z pacjentem, który trenuje i nie odczuwa żadnych dolegliwości ani dyskomfortu, który mógłby być następstwem urazu, który miał miejsce już prawie pół roku temu. Nie zaobserwowaliśmy kompensacji tkankowych, ani nie właściwego obciążenia innych stawów.

Stosowane metody

Jak widać na powyższych przykładach, im szybciej zastosowane zostaną wskazane metody, tym szybciej zostaną osiągnięte efekty terapeutyczne. W stanach ostrych warto stosować następujące metody:

  1. Kinesiology taping (lub nowszą – Dynamic Tape). Kinesiology taping jest to terapia wynaleziona w 1980 roku przez japońskiego chiropraktyka dra Kenzo Kase. Zastosowana miejscowo, wspiera regenerację przy ostrym uszkodzeniu mięśni, a także zmniejsza stan zapalny i obrzęk. Polega na właściwym oklejeniu struktur stawowych...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy