Dołącz do czytelników
Brak wyników

Postępowanie w jednostkach chorobowych

24 sierpnia 2018

NR 8 (Sierpień 2018)

Akupunktura w stanach ostrych

0 703

Za stan ostry uważa się dolegliwości, które pojawiły się niespodziewanie, nie były związane z wcześniej występującymi jednostkami chorobowymi i stanami przewlekłymi u danego pacjenta. Jest on najczęściej następstwem urazu, nagłego silnego stresu, zatrucia czy ekspozycji na niekorzystne czynniki środowiskowe. Medycyna chińska dysponuje metodami w celu radzenia sobie z takimi dolegliwościami.

Stan ostry często wiąże się z silnym, ostrym bólem, uciepleniem tkanek bądź obrzękiem, czego następstwem jest ograniczenie ruchomości w stawach i apatia. W przypadku uogólnionego stanu zapalnego podnosi się również temperatura ciała, a wskaźniki stanu zapalnego we krwi również ulegają podwyższeniu. Medycyna konwencjonalna proponuje w takich sytuacjach leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz sugeruje ograniczenie wszelkich aktywności u pacjenta. A jak to jest w medycynie chińskiej?
Koncepcja, którą kierujemy się w naszym Centrum, to jak najszybsza aktywizacja pacjenta, ograniczenie dolegliwości bólowych, a także wprowadzenie ziół i preparatów stymulujących organizm do walki z czynnikiem prozapalnym. Uważamy, że organizm, który otrzymał wcześniej odpowiednią stymulację, jest w stanie sam sobie poradzić z czynnikami szkodliwymi. Ważna jest również odpowiednia motywacja pacjenta. Żyjemy bowiem w czasach, w których na najmniejszy ból i dyskomfort w ciele przyjmowane są leki przeciwbólowe. Blokując wyłącznie ból w ciele, blokujemy również informacje płynące z naszego organizmu, który wskazuje nam, z jak dużym problemem się zmagamy i w jakim miejscu jest on zlokalizowany.

Zasada przyjemności

Pomijając sytuacje nagłego zagrożenia i walki o przetrwanie, ludzkie ciało najchętniej pozostawałoby w spoczynku i nic nie robiło. Wykonywanie każdej czynności wymaga pożytkowania energii, którą nasz organizm wolałby zmagazynować na wypadek, gdyby jej później potrzebował. Dlatego ważna jest wcześniej wspomniana motywacja związana z „zasadą przyjemności”, opisaną przez Freuda. Wskazuje on, że bez odczuwania przyjemności lub nagrody przez chorego trudno zmobilizować człowieka – nawet w kontekście walki o swoje zdrowie i lepsze samopoczucie. Dla wielu osób własna praca nad poprawą samopoczucia jest niewystarczającym motywatorem. Tu z pomocą przychodzi akupunktura, która w szybki sposób jest w stanie zmniejszyć ból, poprawić jakość snu, podnieść poziom energii czy hormonów szczęścia – pacjent odczuwa nagrodę i motywację do dalszej pracy nad sobą. Czując szybką pomoc, pacjent jest bardziej zmotywowany i chętniej podejmuje się współpracy z terapeutą, przyjmując regularniej zioła i wykonując ćwiczenia. Należy zawsze podkreślić pacjentowi, że to on sam jest przede wszystkim odpowiedzialny za swoje zdrowie i życie poprzez pracę własną, a terapeuta może jedynie wskazać drogę i odpowiednio postymulować ciało do autoterapii. Warto tu przytoczyć wypowiedź Wima Hoffa, promującego wszelkie formy stymulacji organizmu do samoleczenia: „Natura przekazała nam dar samoleczenia. Narzędziami, za pomocą których możemy kontrolować własny układ odpornościowy, regulować nastrój i zwiększać energię, są świadome oddychanie oraz trening z wykorzystaniem środowiska przyrodniczego (…). Uważam, że każdy z nas jest w stanie uzyskać dostęp do tych podświadomych procesów i sterować reakcjami autonomicznego układu nerwowego”. Niestety, aktualnie człowiek odciął się od środowiska zewnętrznego, żyjąc w przekonaniu, że je do siebie dostosował, a tak nie jest. Poniżej przedstawię kilka metod terapeutycznych stymulujących organizm do walki ze stanem ostrym, rozpoczynając od przykładów. 

Przypadek nr 1
Marek (ur. w 1971 r.) to pacjent przyjęty w stanie ostrym do szpitala – całkowite przerwanie torebki stawowej stawu kolanowego, całkowite zerwanie wszystkich więzadeł stabilizujących staw i obszerny krwiak w dole podkolanowym, obejmujący przyczepy ścięgniste mięśni półbłoniastego i półścięgnistego. Po przyjęciu do szpitala podano leki przeciwzakrzepowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Chirurg ortopeda zmuszony był czekać, aż obrzęk i krwiak zmniejszą się, aby poddać pacjenta operacji. W międzyczasie pacjent usłyszał, że istnieje ryzyko amputacji kończyny ze względu na nieschodzące krwiaki, brak reakcji na leki, ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych i zakrzepicę. Taki stan trwał trzy tygodnie. Zmobilizowany pacjent postanowił zasięgnąć konsultacji u mnie i spróbować akupunktury. Ordynator szpitala podszedł pozytywnie do sugestii pacjenta. Po wykonaniu akupunktury na oddziale następnego dnia pacjent nie musiał już przyjmować leków przeciwbólowych, a zakres w stawie zwiększył się o 15 stopni. Pacjent przespał całą noc, a dwa dni później został zakwalifikowany na operację, która odbyła się po czterech dniach od wykonania zabiegu akupunktury. Lekarze byli zaskoczeni tempem zmian i reakcji pacjenta, który wcześniej nie reagował na żadne leki.
Zastosowałam następujące punkty akupunkturowe: St36, St25, St22, Sp16, Sp12, Sp10, Sp1, Liv3 oraz lokalnie punkty bolesne, a także klawiterapię w obrębie przyczepów ścięgnistych gęsiej stópki oraz w obrębie górnej części kości strzałkowej. 
W związku z efektywnością terapii po trzech dniach od zabiegu operacyjnego lekarz prowadzący zaprosił mnie do szpitala. Po zastosowaniu akupunktury znacznie zmniejszono ilość leków przeciwbólowych, a lekarze stwierdzili, że przez 30 lat praktyki nie widzieli tak szybkich efektów terapeutycznych. Cieszy mnie to bardzo, ponieważ ważna jest współpraca lekarzy z terapeutami stosującymi metody naturalne. 

 

Przypadek nr 2
Monika (ur. w 1988 r.) zgłosiła się na terapię z neuralgią nerwu trójdzielnego i porażeniem nerwu twarzowego. Stan uznano za poważny, zaproponowano leczenie antybiotykami, pacjentka nie zdecydowała się ze względu na fakt, iż była w szóstym miesiącu ciąży. Po zastosowaniu akupunktury, terapii czaszkowo-krzyżowej i klawiterapii już następnego dnia zaobserwowano wyraźną poprawę. Po 3 zabiegach – po 10 dniach – prawie nie było już śladu po problemie, z jakim pacjentka się zgłosiła. Wszystkie funkcje mięśni mimicznych zostały przywrócone. 
Zastosowałam punkty akupunkturowe po obu stronach twarzy: Gb14, Gb11, Gb10, Li20, Si 18, St4, St7, St8, Du20, Sj20, Sj21. Ze względu na ciążę nie stosowałam punktów dystalnych.
Na zdjęciach widoczny jest efekt po jednym i po trzech zabiegach. Ze względu na częściowe zasłonięcie twarzy nie widać pełnego efektu uzyskanego w obrębie gałki ocznej. Przed zabiegami pacjentka bowiem nie domykała oka, a po trzech zabiegach nastąpiło pełne zamknięcie i kontrola ruchów gałki ocznej. Nie zastosowałam żadnych ziół ani suplementacji.

Przypadek nr 3
Dawid (ur. w 1989 r.), koszykarz, zgłosił się do naszego centrum ze skręceniem stawu skokowego II stopnia. Tego samego dnia zastosowano terapię manualną, akupunkturę. Po 2-dniowej przerwie zastosowano hirudoterapię w obrębie skręconego stawu, następnego dnia założono taśmy Dynamic Tape oraz przeprowadzono zabieg akupunktury. Po czterech dniach od rozpoczęcia terapii uzyskano stan pełnego obciążenia stawu i brak odczuwalnego bólu. Dodatkowo zastosowano preparat z Arnica – Heel – ampułki podawane pod język oraz wcierane miejscowo 2 razy dziennie. Po siedmiu dniach od rozpoczęcia terapii pacjent wrócił do gry na boisku, a po dwóch miesiącach od terapii pacjent nie odczuwa żadnych konsekwencji pourazow...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy