Akupunktura w terapii udaru mózgu

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że do normalnego funkcjonowania niezbędna jest prawidłowa praca mózgu. Jest jednak szereg czynników, które mogą ją zakłócać – jednym z nich jest udar, którego bezpośrednią przyczyną jest zaburzenie krążenia mózgowego. Warto więc wiedzieć, na czym polega terapia z wykorzystaniem akupunktury w przypadku udaru i jakie długotrwałe efekty może przynieść.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak w medycynie chińskiej postrzegany jest mózg?
 • Jakie są przyczyny powstawania udaru według medycyny chińskiej?
 • Które punkty akupunkturowe wzmocnią terapię udaru?

Mózg, a poprawnie mózgowie (encephalon), to część ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Można określić go jako duży objętościowo narząd wewnętrzny. Jego masa u przeciętnego dorosłego człowieka waha się od 1200 do 1600 gramów. U statystycznego dorosłego mężczyzny waży około 1375 gramów, a u kobiety około 1240 gramów. Zbudowany jest z neuronów, czyli komórek nerwowych. Ich liczba dochodzi nawet do 100 miliardów. Neurony łączą się ze sobą dzięki wypustkom nerwowym – aksonom i dendrytom. Komórka nerwowa ma tylko jeden akson, ale wiele dendrytów. Połączenie to może funkcjonować dzięki synapsom – miejscu komunikacji błony kończącej akson z błoną komórkową drugiej komórki. Połączenie to pozwala na przesyłanie informacji.

POLECAMY

Budowa mózgu

Mózg umieszczony jest we wnętrzu czaszki i otoczony trzema oponami (błonami łącznotkankowymi). Ich główna funkcja to ochrona przed uszkodzeniem mechanicznym. Pomiędzy nimi znajduje się płyn mózgowo-rdzeniowy, który spełnia funkcję amortyzacyjną. Są to:

 • opona twarda – gruba błona, której część zewnętrzna tworzy jednocześnie okostną czaszki. Blaszka wewnętrzna tworzy trzy fałdy wnikające w szczeliny mózgowe,
 • opona pośrednia, zwaną pajęczynówką – cienka i delikatna, leży pod oponą twardą, a złożona jest głównie z wody, nie jest unerwiona ani unaczyniona,
 • opona miękka – przylega bezpośrednio do mózgu, jest silnie unaczyniona. Wnika we wszystkie zagłębienia i bruzdy mózgu. Utrzymuje kształt i konsystencję mózgowia i rdzenia.

Mózgowie złożone jest z kilku części: kresomózgowia, międzymózgowia, śródmózgowia i tyłomózgowia, a także rdzenia przedłużonego.

Kresomózgowie składa się z dwóch półkul, spoidła mózgu, blaszki końcowej, jądra podstawnego, hipokampu, komór bocznych, sklepienia oraz węchomózgowia. Półkule oddzielone są od siebie podłużną szczeliną. Półkula lewa odpowiedzialna jest za myślenie logiczne, kojarzone z naukami ścisłymi. Analogicznie prawa półkula związana jest z myśle...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI