Cholina w regulowaniu stłuszczenia narządów wewnętrznych

Dietoterapia

Suplementy przyspieszające proces redukcji tkanki tłuszczowej należą do jednych z najczęściej poszukiwanych przez konsumentów. Które z nich mają udowodnione działanie i przede wszystkim – uważane są za bezpieczne?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Na czym polega mechanizm działania substancji lipotropowych?
 • Jakie jest zalecane spożycie choliny?
 • Jak przeprowadzić bezpieczną suplementację choliny?

Wiele osób szuka rozwiązań, które przyspieszą proces redukcji tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że rolą suplementu jest wyłącznie spotęgować efekty, które udaje się osiągnąć przy pomocy indywidualnie dobranej diety oraz aktywności fizycznej. Suplement nie wykona za nas najważniejszej pracy, ale zastosowany w odpowiedni sposób może wspomóc osiągnięcie wymarzonych rezultatów. Większość z szeroko reklamowanych preparatów odchudzających nie ma żadnego (lub wyłącznie znikome) podłoża naukowego1, 2.
Spośród dobrze przebadanych preparatów odpowiedzialnych za regulację tkanki tłuszczowej i stłuszczenia narządów wewnętrznych należy wymienić te zawierające substancje lipotropowe. Do najważniejszych, a zarazem najskuteczniejszych czynników lipotropowych należą:

POLECAMY

 • cholina,
 • metionina,
 • inozytol3, 4.

Czym są substancje lipotropowe? 

Są to substancje o silnym działaniu lipotropowym (rozpuszczającym tłuszcz). To substancje, które nie tylko okazują się pomocne w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, ale zarazem wykazują się prozdrowotnym działaniem na organizm poprzez regulację gospodarki lipidowej. Lipotropy skutecznie wspomagają również pracę wątroby3, 4.

Substancje lipotropowe uczestniczą w regulacji tkanki tłuszczowej poprzez ułatwienie procesu emulgacji tłuszczu. Lipotropy aktywują przemiany biochemiczne dla tłuszczów, a także umożliwiają przetwarzanie i stapianie molekuł tłuszczu do takiej postaci, w której nie tylko zdecydowanie łatwiej transportowane są z wątroby do innych narządów, ale też wchłaniane są oraz zużytkowywane w komórkach.

Lipotropy stymulują układ immunologiczny organizmu, zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, przeciwdziałając tworzeniu się blaszki miażdżycowej, a co więcej – bardzo pozytywnie wpływają...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI