Dieta i suplementacja w leczeniu kamicy nerkowej

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Kamica nerkowa, uważana za jedno z najbardziej bolesnych schorzeń znanych człowiekowi, w krajach uprzemysłowionych rozwija się u około 10–12% populacji, częściej u mężczyzn (13%) niż u kobiet (7%). W ciągu ostatnich kilku dekad częstość występowania kamieni nerkowych wzrosła i pojawiają się one u coraz młodszych ludzi. Skąd jednak się biorą i jak z nimi walczyć?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są przyczyny powstawania kamieni nerkowych?
  • Jaki rodzaj diety sprzyja profilaktyce kamicy?
  • Czy suplementacjawapnia jest bezpieczna przy kamicy?

Zjawisko to mogą wyjaśniać obserwacje dzisiejszego stylu życia i sposobu odżywiania. Występowanie kamieni nerkowych obserwuje się najczęściej w grupie ludności między 20. a 40. rokiem życia. Im wcześniej pojawią się dolegliwości, tym częściej kamienie będą występowały. U połowy osób, które już raz miały kamienie nerkowe, kolejne pojawią się w ciągu pięciu lat. Istotnym czynnikiem rozwoju jest również nadmierna masa ciała.

POLECAMY

Kamica nerkowa odzwierciedla brak równowagi w organizmie. Nie jest to schorzenie, które można wyleczyć za pomocą konkretnych procedur. Jeżeli znamy rodzaj kamieni, przyczyny ich powstania oraz metody rozpuszczania, możemy je zwalczyć poprzez działanie u źródła problemu.

Powstawanie i rodzaje kamieni

Kamienie nerkowe mogą powstawać z różnych związków – najczęściej ze szczawianu wapnia oraz fosforanu wapnia. Stanowią one 80–85% wszystkich przypadków zachorowań. Główne przyczyny ich powstawania to nieodpowiednia dieta (bogata w szczawiany, fosforany oraz sód), zbyt mała podaż płynów oraz podstawowe problemy metaboliczne, takie jak hiperkalciuria (nadmiar wapnia w moczu), hiperoksaluria (nadmiar szczawianu w moczu) i hipokitracja (brak cytrynianu w moczu). Inne rodzaje to kamienie cystynowe (mogą występować u osób chorujących na cystynurię), struwitowe oraz kamienie kwasu moczowego.

Kamienie kwasu moczowego tworzą się zwykle u osób z dną moczanową lub dnawym zapaleniem stawów. Mogą również powstawać u pacjentów z przewlekłą biegunką wywołaną przez chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Utrata płynów i wodorowęglanów powoduje tworzenie się osadu kwasu moczowego. Inne przyczyny to zatrucie ołowiem, długotrwały post, upijanie się, cukrzyca i insulinooporność. Kamienie kwasu moczowego można często rozpuszczać przez alkalizowanie moczu (stosuje się cytrynian lub wodorowęglan sodu), a także zwiększone zużycie wody. W celu zmniejszenia wydalania kwasu moczowego przez nerki stosuje się również leki na bazie allopurinolu. Kamienie tego rodzaju częściej występują u mężczyzn.

Kamienie struwitowe z kolei są spowodowane przez przewlekłe infekcje dróg moczowych, które podnoszą pH moczu, co pozwala na wzrost bakterii. Niektóre bakterie, znane jako bakterie rozs...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI