Wiosna to przepiękna pora roku. Po długich wieczorach i szarych dniach zimy wiosna przynosi nam radość kolorów, zapachów, słońca i ciepła. Lasy, łąki i polany powoli nabierają kolorów. Pojawiają się pąki na drzewach, kwiaty na łąkach i polanach. Marzec, kwiecień i maj to idealny czas na zbiory i przetwarzanie pędów oraz pączków roślinnych. W kuchni tradycyjnej, a także polskiej medycynie ludowej sporo jest przepisów na przetwarzanie tej formy wzrostu roślin. Z punktu fitoterapeutycznego mówimy o gemmoterapii, jednej z gałęzi fitoterapii1. Gemmoterapia została szeroko omówiona przez dr. Henryka Różańskiego2 na wykładzie w ramach kursu zielarz-fitoterapeuta w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie. Polecam książki i artykuły dr. Różańskiego, w których publikuje najnowsze badania z zakresu dzikich roślin.
Pączki zbiera się pod koniec zimy lub bardzo wczesną wiosną, kiedy zaznaczają się w nich pewne procesy wzrostowe, przejawiające się pęcznieniem, ale gdy one same jeszcze nie pękają3. Co jest tak cennego w pąkach i pączkach, że zielarze od wieków się nimi zachwycają?
Gemmoterapia to dział fitoterapii, wykorzystujący do leczenia pączki liściowe, pączki pędów, pączki kwiatów, pączki korzeni i pączki kłączy, a także pączki bulw rozmaitych roślin. Cechą charakterystyczną surowca wykorzystywanego do gemmoterapii jest obecność tkanki merystematycznej (tkanki twórczej, czyli wzrostowej roślin)4.
To dzięki tkance twórczej (wzrostowej) rośliny przyswajamy szybciej, lepiej i efektywniej substancje czynne. Dzięki temu smak przetworzonych pąków i pączków jest niepowtarzalny i został doceniony w kuchni staropolskiej. Wtedy nie zastanawiano się jeszcze nad zdrowotnymi właściwościami kaparów z pąków kwiatowych mniszka, czy pąków kwiatowych stokrotek.
POLECAMY
Pąki stokrotki pospolitej
(Bellis perennis)
Kapary z pąków stokrotki5
200 g pąków kwiatowych stokrotki, 300 ml octu estragonowego, szczypta soli.
Pąki kwiatowe gotuj krótko w occie i szczypcie soli. Gorące wlej do słoików i z...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły i filmy
- ...i wiele więcej!