Dobroczynne właściwości dzikiej kuchni wiosną – pędy i pączki roślinne

Fitoterapia

Umiejętność „fermentacji” pąków kwiatowych i pąków liściowych na domowe herbaty to cenna umiejętność. Dbanie o odporność wczesną wiosną oraz radzenie sobie z wiosennymi dolegliwościami jest możliwe właśnie m.in. dzięki dobroczynnym właściwościom pędów i pączków roślinnych. Opisałam tutaj następujące rośliny: stokrotkę pospolitą (Bellis perennis), brzozę (Betula L.), mniszek (Taraxacum), gwiazdnicę pospolitą (Stellaria media), jeżynę (Rubus L.), wierzbę (Salix L.) oraz topolę (Populus L.).

Wiosna to przepiękna pora roku. Po długich wieczorach i szarych dniach zimy wiosna przynosi nam radość kolorów, zapachów, słońca i ciepła. Lasy, łąki i polany powoli nabierają kolorów. Pojawiają się pąki na drzewach, kwiaty na łąkach i polanach. Marzec, kwiecień i maj to idealny czas na zbiory i przetwarzanie pędów oraz pączków roślinnych. W kuchni tradycyjnej, a także polskiej medycynie ludowej sporo jest przepisów na przetwarzanie tej formy wzrostu roślin. Z punktu fitoterapeutycznego mówimy o gemmoterapii, jednej z gałęzi fitoterapii1. Gemmoterapia została szeroko omówiona przez dr. Henryka Różańskiego2 na wykładzie w ramach kursu zielarz-fitoterapeuta w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie. Polecam książki i artykuły dr. Różańskiego, w których publikuje najnowsze badania z zakresu dzikich roślin.
Pączki zbiera się pod koniec zimy lub bardzo wczesną wiosną, kiedy zaznaczają się w nich pewne procesy wzrostowe, przejawiające się pęcznieniem, ale gdy one same jeszcze nie pękają3. Co jest tak cennego w pąkach i pączkach, że zielarze od wieków się nimi zachwycają?
Gemmoterapia to dział fitoterapii, wykorzystujący do leczenia pączki liściowe, pączki pędów, pączki kwiatów, pączki korzeni i pączki kłączy, a także pączki bulw rozmaitych roślin. Cechą charakterystyczną surowca wykorzystywanego do gemmoterapii jest obecność tkanki merystematycznej (tkanki twórczej, czyli wzrostowej roślin)4.
To dzięki tkance twórczej (wzrostowej) rośliny przyswajamy szybciej, lepiej i efektywniej substancje czynne. Dzięki temu smak przetworzonych pąków i pączków jest niepowtarzalny i został doceniony w kuchni staropolskiej. Wtedy nie zastanawiano się jeszcze nad zdrowotnymi właściwościami kaparów z pąków kwiatowych mniszka, czy pąków kwiatowych stokrotek.

POLECAMY

Pąki stokrotki pospolitej 
(Bellis perennis)

Kapary z pąków stokrotki5
200 g pąków kwiatowych stokrotki, 300 ml octu estragonowego, szczypta soli.
Pąki kwiatowe gotuj krótko w occie i szczypcie soli. Gorące wlej do słoików i z...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI