Działanie propolisu na serce i naczynia krwionośne w świetle badań farmakologicznych

Fitoterapia

Współczesne społeczeństwa są coraz bardziej świadome w temacie chorób cywilizacyjnych i zdają sobie sprawę, że są one jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego lecznictwa. Wiele osób po pierwszej diagnozie stara się szukać naturalnych surowców, które wykazują korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Jednym z nich jest propolis.

Propolis (kit pszczeli) jest żywicznym surowcem zbieranym przez pszczoły miodne (Apis mellifera) z różnych części roślin. Zawiera przede wszystkim żywice, wosk pszczeli, różne związki lotne, garbniki oraz pyłek kwiatowy. Kit pszczeli był stosowany już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Nowożytna historia propolisu zaczyna się jednak w XVII w., kiedy to po raz pierwszy do londyńskiej farmakopei w dobie leków syntetycznych został on jednak zmarginalizowany i stał się składnikiem suplementów diety, maści, kosmetyków oraz zdrowej żywności. W aptekach i sklepach zielarskich spotkać można jego ekstrakty, głównie etanolowe i to cieszy, bo właśnie ekstrakty alkoholowe mają najwięcej wzmianek w anglojęzycznych bazach artykułów naukowych. 

POLECAMY

Ogólna aktywność biologiczna propolisu

Propolis jest bardzo cenionym surowcem o szerokiej aktywności biologicznej. Jego wyciągi działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwnowotworowo oraz przeciwzapalnie. Mogą oddziaływać zarówno na bakterie Gram-dodatnie (Diplococcus pneumoniae, Enterococcus faecium, Bacillus cereus),...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI