Ferrytyna, żelazo i różne oblicza anemii

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Człowiek współczesny ma dostęp do każdego rodzaju jedzenia z pełnych sklepowych półek, a jednak wszystkich nas mogą dosięgnąć niedobory minerałów i substancji czynnych. Jak to możliwe? Coraz więcej osób ze świata nauki twierdzi, że źle układamy swój codzienny jadłospis, mamy zbyt stresujące życie i brak czasu na sen. Podsumowując: nie dbamy o siebie.

Empedokles (ur. ok. 494, zm. ok. 434 p.n.e.) powiadał, że krew jest życiem, a Kratiasur (ur. ok. 460 p.n.e. – zm. 403 p.n.e.), że krew jest duszą [1]. Od dawien dawna wiadomo, że krew jest ważna, ponieważ dostarcza żywność i tlen do każdej komórki naszego ciała oraz odbiera z nich resztki przemiany materii i dwutlenku węgla. W starożytności wszelcy medycy byli pewni, że jeżeli krew niedomaga, to ciało i dusza chorują.

POLECAMY

R e k l a m a

Gdy krew niedomaga, mówimy o chorobie – niedokrwistości – zwanej anemią, która ma wiele przyczyn, ale jej objawy są prawie zawsze takie same: twarz bez rumieńców, blada skóra i śluzówka, ciągłe zmęczenie, osłabienie, szum w uszach, duszność, krótki oddech, skłonność do omdleń, brak apetytu i wiele innych. Według Słownika terminów biologicznych pod red. Jana Strzałko wyróżniamy anemię [2], anemię hemolityczną [3], anemię sierpowatą [4], anemię złośliwą [5], niedokrwistość anaplastyczną [6], niedokrwistość megaloblastyczną [7], niedokrwistość śródziemnomorską [8] oraz niedokrwistość spowodowaną brakiem żelaza [9]. Większość z nas kojarzy tę ostatnią, wywołaną brakiem żelaza w pokarmie lub zaburzeniem jego wchłaniania w układzie pokarmowym, dlatego właśnie nią zajmę się w artykule. Pozostałe przypadki wymagają leczenia klinicznego z wykorzystaniem leków farmaceutycznych, zastrzyków, a nawet operacji. 

Diagnostyka niedokrwistości – żelazo a ferrytyna

W jaki sposób możemy się dowiedzieć, jaką mamy niedokrwistość? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO, World Health Organization) określa niedokrwistość jako spadek stężenia hemoglobiny poniżej 11 g/dl u d...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI