Fitoterapia egzemy

Fitoterapia

Niektóre choroby dermatologiczne uchodzą za schorzenia trudne do leczenia. Choć w aptekach i drogeriach można znaleźć szeroki asortyment leków i dermokosmetyków, to efekty leczenia często są niezadowalające. W takich przypadkach warto sprawdzić, co ma do zaproponowania fitoterapia.

Choroby o podłożu alergicznym są jednymi z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Należą do nich pokrzywka, plamica, zapalenie alergiczne skóry oraz wyprysk, nazywany również egzemą. By zrozumieć istotę alergicznych zmian skórnych, warto przypomnieć sobie, czym w ogóle jest alergia. Otóż alergia jest niczym innym jak nadreaktywnością układu immunologicznego na skutek kontaktu z konkretnym alergenem. Dochodzi wtedy do wytworzenia swoistych immunoglobulin (przeciwciał), które po ponownym kontakcie z tym samym alergenem prowadzą do reakcji alergicznej. Jej następstwem są objawy miejscowe (świąd, zaczerwienienie, stan zapalny błon śluzowych), narządowe (jak choćby astma oskrzelowa), a nawet ogólnoustrojowe (wstrząs anafilaktyczny). 

POLECAMY

Egzema – definicja i objawy

Egzema jest stosowanym zamiennie określeniem wyprysku, który uchodzi za jedną z najczęściej występujących zmian skórnych w populacji ludzkiej. Szacuje się, że egzema może występować nawet u 20% populacji. Cechą charakterystyczną egzemy jest zmiana skórna w postaci grudki, której towarzyszy świąd, zaczerwienienie oraz uczucie pieczenia. Niekiedy grudkowemu charakterowi zmian mogą towarzyszyć nadżerki, pęcherze, zgrubienie naskórka, nadmierna maceracja naskórka oraz masywny rumień. W zaawansowanym stadium zmiany mogą zostać wtórnie nadkażone bakteriami. Rzadziej w przebiegu egzemy występuje gorączka czy pobudzenie. 
Egzemę (wyprysk) można sklasyfikować jako: 

  • atopowe zapalenie skóry, 
  • wyprysk kontaktowy – jako skutek podrażnienia lub alergii,
  • wyprysk łojotokowy (np. łojotokowe zapalenie skóry).

Szczególny rodzaj egzemy – wyprysk kontaktowy 

Szczególną odmianą egzemy jest tzw. wyprysk kontaktowy (contact eczema allergica). Należy on do reakcji późnej fazy, gdyż pojawia się najczęściej po 48 h od pierwszego kontaktu z alergenem. Niekiedy do pojawienia się pierwszych objawów wystarczy tylko jedna ekspozycja na czynnik uczulający, a innym razem – wielokrotne i powtarzające się kontakty. Co ciekawe, ze względu na inny patomechanizm zapalenia kontaktowego skóry o jego wystąpieniu nie decydują czynniki genetyczne czy inne współwystępujące choroby o podłożu immunologicznym (alergiczny nieżyt nosa czy astma). Jednak ze względu na fakt przerwania ciągłości naskórka wyprysk kontaktowy może towarzyszyć niezależnie atopowemu zapaleniu skóry. Egzema, podobnie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI