Fitoterapia i substancje chemiczne usprawniające krążenie mózgowe i funkcje poznawcze

Fitoterapia

Zaburzenia krążenia mózgowego to grupa schorzeń, których cechą wspólną są zakłócenia przepływu krwi do mózgu. Pacjenci z takimi problemami kierowani są m.in. do neurologów, chirurgów naczyniowych, neurochirurgów czy lekarzy chorób wewnętrznych.

Dopływ krwi do mózgu zapewniają cztery tętnice: dwie tętnice szyjne wewnętrzne, które doprowadzają razem 600–700 ml krwi na minutę (300–350 ml/minutę każda) oraz dwie tętnice kręgowe, które z kolei dostarczają wspólnie 200 ml krwi na minutę (100 ml/minutę każda) i na podstawie mózgu łączą się w jedną tętnicę podstawną. W efekcie mózg otrzymuje ok. 900 ml krwi na minutę. Tętnice szyjne i tętnica podstawna ulegają rozgałęzieniom, tworząc tzw. krąg Willisa (koło tętnicze mózgu opisane przez Thomasa Willisa), który zabezpiecza wydolność krążenia, zachowując wystarczającą dostawę krwi do mózgu (nawet w sytuacji niedrożności jednej czy dwóch głównych tętnic doprowadzających) i zapobiega niedokrwieniu mózgu. Na skutek całkowitego zatrzymania dopływu krwi do mózgu w ciągu 12 sekund dochodzi do utraty przytomności, po 3–4 minutach pojawiają się nieodwracalne zmiany martwicze i komórki mózgowe zaczynają umierać. 

POLECAMY

Głównymi czynnikami ryzyka przewlekłej niewydolności krążenia mózgowego są m.in.: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, hipercholesterolemia i hipertriglicerydemia, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, zwężenie tętnic szyjnych czy choroby serca. Objawami towarzyszącymi przewlekłym zaburzeniom krążenia mózgowego są m.in.. niedowłady, zaburzenia czucia/ równowagi/ pamięci.

Chcąc zapobiec niekorzystnym zmianom w obrębie krążenia mózgowego, należy wdrożyć działania przeciwmiażdżycowe, wyeliminować czynniki ryzyka oraz leczyć chorobę podstawową (jeżeli została zdiagnozowana). Terapię można uzupełnić o fitoterapię i substancje, które poprawią przepływ krwi do mózgu i zadziałają ochronnie na komórki nerwowe. Im właśnie zostanie poświęcony niniejszy artykuł[1–4].

 

R e k l a m a

 

Miłorząb japoński

Miłorząb japoński = miłorząb dwuklapowy = miłorząb chiński (Gink...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI