Autor: Marta Kmiecik-Drzazga

Dietetyk kliniczny, fitoterapeuta, autorka bloga „Blog naturalny”, prowadzi gabinet dietoterapii i fitoterapii w Oleśnicy.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Fitoterapia i substancje chemiczne usprawniające krążenie mózgowe i funkcje poznawcze

Zaburzenia krążenia mózgowego to grupa schorzeń, których cechą wspólną są zakłócenia przepływu krwi do mózgu. Pacjenci z takimi problemami kierowani są m.in. do neurologów, chirurgów naczyniowych, neurochirurgów czy lekarzy chorób wewnętrznych.

Czytaj więcej

Wybrane surowce zielarskie stosowane w dyspepsji

Jedną z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego jest niestrawność (dyspepsja), której zdiagnozowanie nie zawsze jest proste, ponieważ objawy bywają niecharakterystyczne. Dyspepsja jest zespołem objawów brzusznych (które trwają przynajmniej 4 tygodnie), takich jak przewlekły lub nawracający ból w nadbrzuszu.

Czytaj więcej

Wspieranie pracy jelit przy występowaniu biegunek u dzieci

Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego dziecka jest zapewnieniem jego dobrego samopoczucia. Wszelkie pojawiające się dolegliwości, w tym biegunka, sprawiają, że zaburzony zostaje rodzinny porządek i celem staje się przywrócenie prawidłowych czynności fizjologicznych dziecka[1].

Czytaj więcej

Naturalna alternatywa dla leków przeciwhistaminowych

Histamina jest mediatorem układu neuro-immuno-endokrynnego. Pod względem chemicznym jest niezbędną do życia (w odpowiednich ilościach) aminą biogenną i pełni w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji. Bierze udział zarówno w procesach fizjologicznych, jak i w patologicznych reakcjach zapalnych, w tym alergicznych.

Czytaj więcej

Fitoterapia w chorobach cywilizacyjnych – cukrzyca

W leczeniu cukrzycy dużą rolę odgrywa medycyna niekonwencjonalna, do której zalicza się między innymi ziołolecznictwo. Rośliny lecznicze stosowane pomocniczo można podzielić na: hipoglikemiczne, stosowane w terapii powikłań cukrzycowych, chroniące komórki β trzustki przed apoptozą. Większość surowców wykazuje więcej niż jeden, wymieniony wyżej, mechanizm działania1, 2.

Czytaj więcej

Ziołolecznictwo w chorobach nosa i zatok obocznych

Jama nosowa i zatoki przynosowe (oboczne) to elementy układu oddechowego. Jama nosowa stanowi początek dróg oddechowych i powinna pełnić funkcję głównej drogi wnikania powietrza do organizmu. Zawiera również pręciki węchowe, dzięki którym odbierane są wrażenia węchowe, oraz odpowiada za barwę i tonację głosu. Połączona jest z zatokami przynosowymi (obocznymi): czołowymi, szczękowymi, sitowymi, klinowymi, które podobnie jak jama nosowa ogrzewają i nawilżają wdychane powietrze. Niniejszy artykuł poświęcimy wybranym problemom dotyczącym właśnie tych elementów naszego organizmu1–3.

Czytaj więcej

Fitoterapia dny moczanowej

Dna moczanowa należy do grupy chorób układu kostno-mięśniowego i tkanki łącznej. Schorzenie to jest rodzajem zapalenia stawów spowodowanym odkładaniem się kryształów moczanu sodu w płynie stawowym i powstawaniem ich złogów w innych tkankach i narządach (np. w obrębie małżowiny usznej czy w nerkach).

Czytaj więcej

Fitoterapia i substancje chemiczne poprawiające pamięć

Pamięć jest na tyle złożonym zjawiskiem, że trudno o jedną definicję. Będzie się ona również zmieniać wraz z narastaniem wiedzy w tym temacie. Najczęściej naukowcy określają pamięć jako zdolność układu nerwowego do kodowania, przechowywania i wydobywania (przypominania) informacji. Bywa rozumiana jako umiejętność uczenia się1.

Czytaj więcej

Fitoterapia dla kobiet ciężarnych

Ciąża (na ogół) jest najbardziej ekscytującym czasem w życiu kobiety. Mogą jednak towarzyszyć temu pewne nieprzyjemne objawy, np. nudności, wymioty, zgaga, zaparcia czy wzdęcia. Ciąża również sprzyja częstszym zakażeniom układu moczowego. W tym okresie przyszła mama może wspierać się ziołolecznictwem. Należy jednak zachować ostrożność i nie stosować ziół bez konsultacji lekarskiej czy farmaceutycznej, zwłaszcza wtedy, gdy ciąża nie przebiega prawidłowo lub kobieta zmaga się z chorobą przewlekłą. Ze względu na ten specyficzny okres, niniejszy artykuł poświęcony zostanie wybranym surowcom roślinnym, które są dozwolone dla kobiet w ciąży fizjologicznej (przebiegającej bez komplikacji).

Czytaj więcej

Fitoterapia wspomagająca w leczeniu mykobakteriozy

Mykobakterie niegruźlicze = atypowe (nontuberculous mycobacteria – NTM) są powszechnymi bakteriami obecnymi w glebie i źródłach wody. Chorobotwórcze dla ludzi są nieliczne gatunki z grupy ponad 150 dotychczas opisanych. Drobnoustroje są w stanie wywołać szereg objawów klinicznych. Najczęściej jest to zakażenie układu oddechowego, ale może również dojść m.in. do zajęcia węzłów chłonnych (zwykle u dzieci), skóry czy kości.

Czytaj więcej