Gotu kola w leczeniu zespołów otępiennych

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Wąkrota azjatycka, znana także jako gotu kola, jest jedną z najbardziej cenionych roślin leczniczych Dalekiego Wschodu, wykorzystywaną w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej od ponad 3000 lat. Czy jest ona jednak naturalnym nootropem i czy mamy dowody na to, że działa?

Ze względu na przypisywane jej szerokie właściwości lecznicze stosowano ją w chorobach układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, oddechowego i moczowego, a także w przypadku chorób zakaźnych i trudno gojących się ran. Uważana jest również za roślinę zapewniającą młody wygląd i długie życie. W medycynie chińskiej gotu kola określana jest jako jeden z „cudownych eliksirów życia” lub jako „ziołowy tonik dla mózgu” i stosowana jest w przypadku depresji, niepokoju oraz jako środek usuwający fizyczne i psychiczne wyczerpanie1, 2. Lekarze ajurwedyjscy używają wąkroty azjatyckiej pod różnymi postaciami i nazwami, w zależności od pożądanego efektu. I tak na przykład Rasayana to środek odmładzający, Caraca samhta – podwyższający inteligencję, a Bhavaprakasha – wydłużający życie. W celu poprawienia pamięci oraz w zaburzeniach sfery mentalnej stosują natomiast proszek z wysuszonych liści wąkroty azjatyckiej wymieszanych z mlekiem3.
Gotu kola ma silną pozycję w medycynie Dalekiego Wschodu, co wywołuje coraz większe zainteresowanie zachodniego świata. Na podstawie wieloletnich doświadczeń i obserwacji uznawana jest w krajach Azji za swoiste panaceum na dysfunkcje ośrodkowego układu nerwowego. Nasuwa się więc myśl, że czerpiąc z doświadczeń sięgających starożytności, my także moglibyśmy skorzystać z jej dobroczynnych właściwości.

POLECAMY

WYSTĘPOWANIE GOTU KOLA

Centella asiatica (L.) to łacińska nazwa wąkroty azjatyckiej, której drugi człon nawiązuje do naturalnego występowania w krajach południowo-wschodniej Azji (rośnie głównie w Indiach, Chinach, Japonii, Malezji i Indonezji), choć spotyka się ją również w Afryce, na Madagaskarze, w Australii oraz w Ameryce Południowej i Środkowej4. Słowo centella wywodzi się natomiast z łacińskiego centrum, które oznacza liczbę sto i odnosi się do obfitości tej rośliny. Ze względu na dużą ilość liści i występowanie w zwartych skupiskach przypomina ona często zielony dywan. Centella asiatica ma wiele zwyczajowych nazw, w zależności od regionu. W Indiach, Nepalu, Chinach, a także w krajach zachodnich znana jest jako gotu kola, co w języku syngaleskim oznacza liść w...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI