Herbata Pu-erh

Fitoterapia

W Polsce herbata jako napar jest napojem dość popularnym wśród społeczeństwa. Pijemy różne herbaty – zarówno gorszej jakości – torebkowe, jak i herbaty jakościowo dobre, kupowane „na wagę” w specjalistycznych sklepach. Najpopularniejsze rodzaje herbaty to czarna, zielona czy Earl Grey. W artykule skupimy się na herbacie Pu-erh, która swoim indywidualnym, ziemistym smakiem intryguje smakoszy herbat.

Nazwa krzewu herbacianego w botanice brzmi Camellia sinensis (L.) Kuntze, ponieważ zgodnie z kwalifikacją naukową roślina ta należy do rodzaju kamelia z rodziny herbatowatych. Kamelia reprezentuje najstarsze z herbatowatych, a jej krzewy herbaciane są zaliczane do stosunkowo prymitywnych w obrębie rodziny.

POLECAMY

Pochodzenie herbaty

W badaniach naukowych wykazano, że krzewy te pojawiły się na przełomie ery mezozoicznej i kenozoicznej, czyli około 70 mln lat temu. Płaskowyż Junnan-Guizhou w południowo-zachodnich Chinach 
jest prawdopodobnie pierwszym miejscem występowania tej rośliny. Był to obszar dzisiejszych prowincji Junnan, Guizhou, Kuangsi i terenów przygranicznych Kotliny Syczuańskiej.
Dziko rosnące krzewy osiągają wysokość nawet do dwudziestu metrów, te uprawiane na plantacjach przycina się do 80–120 cm, dzięki czemu łatwiej zbierać liście. Rośliny te najlepiej rozwijają się na kwaśnej glebie w temperaturze 18–25°C przy sumie rocznych opadów około 2500 mm. Od posadzenia do pierwszych zbiorów mija zwykle pięć lat, a dobrze pielęgnowane plantacje plonują potem około 15 lat.  
W dzisiejszych czasach zwyczaj picia herbaty jest b...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI