Interakcje leków ziołowych z lekami i żywnością

Fitoterapia

Substancje lecznicze towarzyszą człowiekowi od wieków. Bez względu na ich pochodzenie, które może być syntetyczne lub naturalne, warto zaznajomić się z podstawowymi informacjami na ich temat. Nie tylko samo nieumiejętne stosowanie medykamentu może nam zaszkodzić. Nierzadko zdarzają się także interakcje z lekami oraz pożywieniem.

Substancje lecznicze pochodzenia roślinnego jako jedne z pierwszych łagodziły i leczyły dolegliwości zdrowotne społeczeństwa. Przez swoją skuteczność oraz łatwą dostępność do tej pory są jednym z najważniejszych elementów w farmakoterapii. Świat roślin leczniczych jest bardzo różnorodny, stąd oczywiste jest, że możemy znaleźć preparat ziołowy na niemalże każdą dolegliwość. Postaci leków pochodzenia roślinnego również są zróżnicowane, co bardzo ułatwia stosowanie terapii przez pacjentów w różnym wieku i odmiennym stanie zdrowia. W aptece mamy do dyspozycji syropy, nalewki, tabletki, mieszanki ziołowe do zaparzania i wiele innych wariantów. 
Aktualnie, bardzo często ekstrakty roślinne to główny składnik suplementów diety. Wszystko to sprawia, że jest to terapia bardzo łatwo dostępna, a to rodzi ogromne ryzyko stosowania tych preparatów na własną rękę. Roślinne składniki lecznicze, które są farmakologicznie czynne, w pojedynczym preparacie występują w bardzo dużej ilości. Do tej pory prowadzone są badania, aby wyekstrahować jak najwięcej składników aktywnie działających z pojedynczego preparatu roślinnego. Dziedziną nauki farmacji, która zajmuje się takimi badaniami, jest farmakognozja. 
Z uwagi na dużą liczbę składników czynnych, czasami bardzo trudno jest ocenić i przewidzieć działanie oraz – co najważniejsze – ryzyko interakcji. Nie bez przyczyny każdy z nas na pamięć zna już hasło: „Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”. Z pozoru banalne zdanie ma w sobie wiele racji, ponieważ świadomy pacjent podczas terapii musi się liczyć z konsekwencjami, które może ponieść, jeśli nie będzie się stosował do zaleceń lub będzie się leczył na własną rękę. Mowa tutaj o każdym rodzaju farmakoterapii – bez względu na to, czy chodzi nam o poważne leczenie przeciwnowotworowe, czy o „zwykłe” łagodzenie objawów przeziębienia w okresie jesienno-zimowym. Szczególnie w Polsce wiedza na temat podstaw farmakoterapii i ewentualnych interakcji powinna być łatwo dostępna i popularyzowana. W naszym kraju, gdzie społeczeństwo nieuchronnie się starzeje, będziemy mieć do czynienia z coraz to częstszymi przypadkami interakcji. Wynika to z tego, że starsze osoby bardzo chętnie i wręcz ochoczo korzystają z dobrodziejstw medycyny naturalnej, opartej między innymi na ziołolecznictwie. Wśród nich bardzo pokutuje mit, że leki ziołowe są w pełni bezpieczne. Rzadko kiedy taka terapia stosowana przez pacjentów jest konsultowana z jakimkolwiek specjalistą. 
Przede wszystkim powinniśmy wyrobić sobie nawyk zapoznania się z ulotką, gdy ma...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI