Kwercetyna w alergiach

Fitoterapia

Kwercetyna jest naturalnym flawonoidem występującym obficie w warzywach i owocach. Istnieje coraz więcej dowodów sugerujących, że kwercetyna ma potencjał terapeutyczny w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób, w tym chorób układu krążenia, nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych. Stwierdzono, że kwercetyna wykazuje działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe poprzez modulowanie szlaków sygnałowych i ekspresji genów zaangażowanych w te procesy.

Choroby alergiczne są wszechobecną częścią współczesnego życia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu alergia była rzadkością, teraz problem ten dotyczy coraz większej grupy osób. Choroba może zaatakować niezależnie od wieku czy stylu życia. Dane z badań epidemiologicznych pokazują, że w niektórych regionach naszego kraju objawy alergiczne dotykają aż 40% osób, przy czym najczęstszą postacią alergii jest pyłkowica – silna reakcja uczuleniowa pojawiająca się przy kontakcie z pyłkami. 25% osób ma alergiczny nieżyt nosa, a u 10% zdiagnozowano astmę. Z alergią walczy ponad połowa mieszkańców dużych miast, są to największe skupiska chorych. Co gorsza zaledwie co trzeci alergik ma trafnie postawioną diagnozę dotyczącą swojej choroby. W przypadku alergii za objawy alergiczne odpowiedzialne są białka, a te znaleźć możemy praktycznie wszędzie – w żywności, kurzu domowym, sierści zwierzęcia czy trawie. Chociaż ostre i przewlekłe choroby alergiczne mogą nie być wiodącą przyczyną śmierci, to stanowią one główną przyczynę nieobecności w pracy i szkole, powodując znaczące obciążenie społeczne i ekonomiczne. Częstość występowania alergii i astmy wzrasta w dramatycznym tempie.
 

POLECAMY

REKLAMA


ALERGIA

W konwencjonalnej medycynie termin „alergia” opisuje konkretnie precyzyjną kaskadę reakcji biochemicznych, które u osób genetycznie predysponowanych (lub atopowych) mogą powodować pewne objawy fizyczne, takie jak wyciek z nosa, kichanie, świszczący oddech, zwężenie oskrzeli, a nawet zagrażające życiu rozszerzenie naczyń krwionośnych i anafilaksja. Pod wpływem tej reaktywności u osób atopowych występuje fenotypowa skłonność do aktywacji reaktywności pomocniczych komórek T typu 2 (Th2) i tłumienia reaktywności Th1. Klasyfikacja pomocniczych komórek T w tych dwóch kategoriach opiera się na typach cytokin, które produkują po stymulacji. Cytokiny typu Th1 mają tendencję do wywoływania odpowiedzi zapalnych, które są odpowiedzialne za zabijanie pasożytów wewnątrzkomórkowych i utrwalanie odpowiedzi autoimmunologicznych. Interferon gamma (IFN-g) jest kluczową cytokiną Th1. Cytokiny typu Th2 są charakterystyczne w chorobach alergicznych i...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI