Leczenie następstw urazów

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Tematem artykułu będzie porównanie leczenia chorych z użyciem leków homeopatycznych i preparatów ziołowych. Moje podejście do tematu będzie subiektywne, wynikające z ponad 25 lat praktyki lekarskiej, ale oczywiście będę chciał się podpierać także badaniami naukowymi, aby poszerzyć perspektywę i aby czytelnicy mogli wyciągać własne wnioski. W niniejszym artykule skupię się na leczeniu następstwa urazów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie wyniki dały badania nad skutecznością leków homeopatycznych?
  • Jak prawidłowo dobrać leczenie homeopatyczne?
  • Czy fitoterapia jest skuteczna w leczeniu urazów?

Sposoby terapii, które wykorzystuję przy urazach, to przede wszystkim terapia manualna i akupunktura, ale również leczenie ziołami, dietą i lekami homeopatycznymi. Jako że homeopatia jest z tych wszystkich dziedzin metodą najbardziej kontrowersyjną, postanowiłem przybliżyć Państwu podstawowe pojęcia związane z tą dziedziną wiedzy.

POLECAMY

Homeopatia jest metodą terapeutyczną, która stosuje zasadę podobieństw. Można to wyrazić następująco: każda substancja w dającej się zważyć dawce, zdolnej do wywołania objawów chorobowych u osoby zdrowej i wrażliwej, w niskiej dawce, tzw. dawce nieskończenie małej, może wyleczyć występowanie tych objawów – i to niezależnie od rodzaju choroby. Przykładowo lek homeopatyczny z jadu pszczoły leczy użądlenia pszczół.


Homeopatia jest częścią medycyny, uznawaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz kraje Unii Europejskiej. Ponad 200 tys. lekarzy na świecie zaleca leki homeopatyczne w codziennej praktyce, a stosuje je ponad 400 milionów pacjentów w blisko stu krajach. We Francji, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii jest ona częściowo refundowana, a w Szwajcarii od 2012 r. można korzystać z leczenia homeopatycznego w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

Skuteczność małych dawek

Czy leczenie lekami homeopatycznymi jest skuteczne? Otóż tak. Co prawda, ma ona wielu krytyków, którzy twierdzą, że bardzo niskie dawki leków nie są w stanie wywołać skutecznego efektu terapeutycznego. Jednak nie jest to, oczywiście, prawdą, bo ilości np. hormonów, jakie krążą w naszym organizmie, są bardzo małe, a efekty ich działania – bardzo duże. Przykładem są hormony takie jak estrogeny (stężenia w surowicy krwi rzędu 10-10 g/ml) i testosteron (stężenia w surowicy krwi rzędu 10-9 g/ml). Nawet tak małe ilości determinują płeć człowieka. Zatem małe dawki nie są przeszkodą, aby pojawił się efekt terapeutyczny.

Skuteczność małych dawek tłumaczy takż...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI