Dołącz do czytelników
Brak wyników

Postępowanie w jednostkach chorobowych

18 maja 2018

NR 3 (Październik 2017)

Leczenie następstw urazów

0 221

Tematem artykułu będzie porównanie leczenia chorych z użyciem leków homeopatycznych i preparatów ziołowych. Moje podejście do tematu będzie subiektywne, wynikające z ponad 25 lat praktyki lekarskiej, ale oczywiście będę chciał się podpierać także badaniami naukowymi, aby poszerzyć perspektywę i aby czytelnicy mogli wyciągać własne wnioski. W niniejszym artykule skupię się na leczeniu następstwa urazów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie wyniki dały badania nad skutecznością leków homeopatycznych?
  • Jak prawidłowo dobrać leczenie homeopatyczne?
  • Czy fitoterapia jest skuteczna w leczeniu urazów?

Sposoby terapii, które wykorzystuję przy urazach, to przede wszystkim terapia manualna i akupunktura, ale również leczenie ziołami, dietą i lekami homeopatycznymi. Jako że homeopatia jest z tych wszystkich dziedzin metodą najbardziej kontrowersyjną, postanowiłem przybliżyć Państwu podstawowe pojęcia związane z tą dziedziną wiedzy.

Homeopatia jest metodą terapeutyczną, która stosuje zasadę podobieństw. Można to wyrazić następująco: każda substancja w dającej się zważyć dawce, zdolnej do wywołania objawów chorobowych u osoby zdrowej i wrażliwej, w niskiej dawce, tzw. dawce nieskończenie małej, może wyleczyć występowanie tych objawów – i to niezależnie od rodzaju choroby. Przykładowo lek homeopatyczny z jadu pszczoły leczy użądlenia pszczół.


Homeopatia jest częścią medycyny, uznawaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz kraje Unii Europejskiej. Ponad 200 tys. lekarzy na świecie zaleca leki homeopatyczne w codziennej praktyce, a stosuje je ponad 400 milionów pacjentów w blisko stu krajach. We Francji, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii jest ona częściowo refundowana, a w Szwajcarii od 2012 r. można korzystać z leczenia homeopatycznego w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

Skuteczność małych dawek

Czy leczenie lekami homeopatycznymi jest skuteczne? Otóż tak. Co prawda, ma ona wielu krytyków, którzy twierdzą, że bardzo niskie dawki leków nie są w stanie wywołać skutecznego efektu terapeutycznego. Jednak nie jest to, oczywiście, prawdą, bo ilości np. hormonów, jakie krążą w naszym organizmie, są bardzo małe, a efekty ich działania – bardzo duże. Przykładem są hormony takie jak estrogeny (stężenia w surowicy krwi rzędu 10-10 g/ml) i testosteron (stężenia w surowicy krwi rzędu 10-9 g/ml). Nawet tak małe ilości determinują płeć człowieka. Zatem małe dawki nie są przeszkodą, aby pojawił się efekt terapeutyczny.

Skuteczność małych dawek tłumaczy także teoria chaosu: w sytuacjach granicznych (poza homeostazą) czasami znikome ilości niektórych substancji są w stanie całkowicie zmienić sytuację. Tak jak w przypadku krystalizacji – jeden maleńki zarodek jest niezbędny do zainicjowania całego procesu. Stan choroby to stan, gdzie organizm znajduje się poza homeostazą (poza stanem równowagi). Podanie wtedy substancji inicjującej reakcję może diametralnie zmienić jej kierunek. Stan choroby natomiast to stan, kiedy organizm jest na krawędzi i wystarczy niewielki bodziec, aby ten kierunek zmienić w dobrą stronę. Bodziec w naszym organizmie nie zawsze działa proporcjonalnie (czyli w sposób liniowy). Mechanizm działania leków homeopatycznych w niskich rozcieńczeniach oraz leków roślinnych (bo także tych leków tyczy się ta zasada) dobrze tłumaczy termodynamika procesów nieliniowych. Niestety, nie można wytłumaczyć w prosty sposób efektów ich działania, używając do tego fizyki (przynajmniej według mojej niewielkiej wiedzy związanej z tą dziedziną nauki). Nie znamy, jak do tej pory, narzędzia, którym można byłoby zbadać, w jaki sposób działają leki homeopatyczne podawane w wysokich rozcieńczeniach. Jednak to, że nie znamy mechanizmu ich działania i opieramy się jedynie na doświadczeniu, czyli empirii, nie jest wcale nowością w medycynie. Do tej pory nie wiemy, dlaczego leki przeciwmalaryczne są skutecznym narzędziem terapeutycznym w chorobach reumatoidalnych, a przecież stosowane są one powszechnie.

Badania skuteczności leków homeopatycznych

Nie będziemy jednak zagłębiać się w te niuanse. Popatrzmy na aspekt bardziej praktyczny. Krytycy leczenia lekami homeopatycznymi zarzucają, że nie mają one potwierdzonych badań skuteczności. Tymczasem według informacji zaczerpniętych z internetowej biblioteki Amerykańskiego Instytutu Zdrowia (www.pubmed.gov, US National Institute of Health) dla leków homeopatycznych dostępnych jest ponad 640 opublikowanych badań klinicznych, w tym 142 badania randomizowane, porównujące badane leki z placebo lub z substancjami referencyjnymi, wykonane metodą podwójnie ślepej próby, które zostały objęte metaanalizami. Renomowane medyczne czasopisma naukowe opublikowały sześć metaanaliz, z których trzy potwierdzają skuteczność leczenia homeopatycznego, a trzy podkreślają konieczność prowadzenia dalszych badań klinicznych, ze względu na brak pewności dla uznania skuteczności leku homeopatycznego w danym wskazaniu.

Ktoś mógłby powiedzieć, że tak mała liczba badań – w sytuacji, gdy dla niektórych leków w farmakoterapii mamy setki tysięcy analiz – nie jest wartością reprezentatywną. Ale należy pamiętać, że leki homeopatyczne mają swoją specyfikę. Wybór leku determinują ogólne indywidualne modalności reakcji chorego na chorobę. Dlatego trudno, jeśli chce się pozostać wiernym metodzie homeopatycznej, oceniać skuteczność leku homeopatycznego w przypadku choroby, która jest zdefiniowana według klasycznych zasad nozologicznych. Badania skuteczności leku homeopatycznego powinny uwzględniać indywidualne cechy chorego, co w praktyce bardzo utrudnia przeprowadzenie badań statystycznych.

Dobór leku homeopatycznego

Leki homeopatyczne możemy dobierać na podstawie obrazu choroby. Istnieją specjalne książki – tzw. „Materia Medica” – w których znajdujemy opisy poszczególnych leków homeopatycznych. Naszym zadaniem jako terapeutów jest taki dobór leku, aby jego obraz zapisany w „Materii Medice” możliwie w największym stopniu odzwierciedlał to, co widzimy u pacjenta. To bardzo trudny sposób dobierania lek...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy