Autor: Krzysztof Błecha

Lekarz medycyny ze specjalizacją z chorób wewnętrznych i rehabilitacji medycznej, a od 25 lat pracownik Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki . Absolwent kilkudziesięciu kursów z dziedziny homeopatii. Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej, członek sekcji fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Absolwent kursu akupunktury Polskiego Towarzystwa Akupunktury. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularno-naukowych dotyczących medycyny naturalnej, ziołolecznictwa, rehabilitacji medycznej i homeopatii. Wykładowca ziołolecznictwa na uczelniach w całej Polsce oraz na Uniwersytetach III wieku

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Naturalne metody leczenia i homeopatia górnych dróg oddechowych

Ilość infekcji górnych dróg oddechowych w okresie jesienno-zimowym znacząco rośnie. Jak pokazują liczne badania, wzrost ten wynika nie tylko z pogorszenia pogody, ale i z zanieczyszczenia powietrza. Smog zwiększa prawdopodobieństwo stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, gdyż drażni bezpośrednio śluzówkę gardła i oskrzeli oraz obniża odporność organizmu.

Czytaj więcej

Borelioza – trudności diagnostyczne i terapeutyczne

Borelioza stanowi duży problem zarówno diagnostyczny, jak i terapeutyczny. Poza klasyczną antybiotykoterapią stosuje się w niej produkty roślinne. Terapia boreliozy budzi jednak liczne kontrowersje. W artykule przedstawiono ważny aspekt rozpoznania różnicowego, który często jest pomijany.

Czytaj więcej

Fitoterapia zakażeń układu moczowego

Zakażenie układu moczowego to obecność drobnoustrojów w nerkach i drogach moczowych. Choroba ta czasami nie daje żadnych objawów, zwłaszcza u mężczyzn, ale także u 5% kobiet występuje bezobjawowy bakteriomocz. Terapia w przypadku infekcji dróg moczowych może być prowadzona lekami syntetycznymi lub naturalnymi.

Czytaj więcej

Produkty pszczele i surowce roślinne a infekcje dróg oddechowych

Leczenie i profilaktyka z użyciem produktów pszczelich i zielarskich mają długą historię stosowania w medycynie tradycyjnej. Znaleźć można także liczne badania kliniczne, które zamieszczane są w renomowanych publikacjach naukowych, potwierdzające ich skuteczność terapeutyczną. Najlepiej udokumentowane jest działanie propolisu (kitu pszczelego), pyłku pszczelego (zwanego też pyłkiem kwiatowym) oraz miodu, a z produktów roślinnych ziela, kwiatu i korzenia jeżówki purpurowej, kwiatu rumianku i liścia melisy.

Czytaj więcej

Homeopatia i zioła w leczeniu AZS u dzieci

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą zapalną, która charakteryzuje się tworzeniem wykwitów i świądem. Jest ona bardzo trudną do leczenia chorobą, zatem postępowanie terapeutyczne powinno być wielokierunkowe i łączyć leki naturalne, takie jak zioła i leki homeopatyczne, z lekami syntetycznymi.

Czytaj więcej

Leczenie następstw urazów

Tematem artykułu będzie porównanie leczenia chorych z użyciem leków homeopatycznych i preparatów ziołowych. Moje podejście do tematu będzie subiektywne, wynikające z ponad 25 lat praktyki lekarskiej, ale oczywiście będę chciał się podpierać także badaniami naukowymi, aby poszerzyć perspektywę i aby czytelnicy mogli wyciągać własne wnioski. W niniejszym artykule skupię się na leczeniu następstwa urazów.

Czytaj więcej

Antyoksydacyjne działanie resweratrolu

Wino było od tysięcy lat napojem szczególnym. Zarówno starożytni Grecy, jak i Rzymianie traktowali wino nie tylko jako napój. Winem zajmowali się specjalni bogowie: Dionizos i Bachus. Jak powszechnie wiadomo, wino obecne jest m.in. w liturgii chrześcijańskiej. Czy odniesienia do wina były przypadkowe, czy też rzeczywiście stanowi ono szczególny dla naszego zdrowia napój?

Czytaj więcej