Łuszczyca – wskazówki dietetyczne

Dietoterapia

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry o podłożu genetycznym i autoimmunologicznym. W terapii łuszczycy stosuje się leczenie farmakologiczne ogólnoustrojowe – przeciwzapalne i immunosupresyjne, leczenie miejscowe, fototerapię i leczenie biologiczne. Stwierdzono, że czynniki stylu życia, takie jak palenie tytoniu, spożycie alkoholu, nadużywanie leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), są istotnymi czynnikami epigenetycznymi wpływającymi na ryzyko wystąpienia i nasilenie zmian łuszczycowych. Dało to początek badaniom nt. skuteczności diety w leczeniu łuszczycy.

Łuszczyca nie jest jedynie przewlekłą chorobą skóry, ale przewlekłą chorobą o podłożu zapalnym wpływającą na wiele narządów i homeostazę organizmu. Oprócz predyspozycji genetycznej ważnym czynnikiem decydującym o pojawieniu się choroby jest dysfunkcja układu immunologicznego, zapoczątkowująca kaskadę reakcji zapalnej1. 

POLECAMY

Blisko 70% pacjentów z łuszczycą jest leczonych jedynie miejscowo lub fototerapią. Leczenie ogólnoustrojowe przeciwzapalne i immunosupresyjne nie zawsze przynosi zadowalające rezultaty, a ze względu na genetyczne podłoże łuszczycy nie jest możliwe całkowite wyleczenie. 

Wśród czynników środowiskowych odpowiedzialnych za zmiany epigenetyczne, a tym samym patogenezę i/lub nasilenie łuszczycy, wyróżniono różnego rodzaju infekcje, zwłaszcza infekcje paciorkowcowe grupy A, stres psychologiczny, palenie papierosów, otyłość, nadmierne spożycie alkoholu, przyjmowanie leków z grupy beta-blokerów, chlorochiny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, tetracykliny i interferonu2. Zasadnym zaleceniem dla pacjentów z łuszczycą będzie zmiana stylu życia – zaprzestanie palenia, maksymalne ograniczenie spożyci...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI