Łuszczyca nie jest jedynie przewlekłą chorobą skóry, ale przewlekłą chorobą o podłożu zapalnym wpływającą na wiele narządów i homeostazę organizmu. Oprócz predyspozycji genetycznej ważnym czynnikiem decydującym o pojawieniu się choroby jest dysfunkcja układu immunologicznego, zapoczątkowująca kaskadę reakcji zapalnej1.
POLECAMY
Blisko 70% pacjentów z łuszczycą jest leczonych jedynie miejscowo lub fototerapią. Leczenie ogólnoustrojowe przeciwzapalne i immunosupresyjne nie zawsze przynosi zadowalające rezultaty, a ze względu na genetyczne podłoże łuszczycy nie jest możliwe całkowite wyleczenie.
Wśród czynników środowiskowych odpowiedzialnych za zmiany epigenetyczne, a tym samym patogenezę i/lub nasilenie łuszczycy, wyróżniono różnego rodzaju infekcje, zwłaszcza infekcje paciorkowcowe grupy A, stres psychologiczny, palenie papierosów, otyłość, nadmierne spożycie alkoholu, przyjmowanie leków z grupy beta-blokerów, chlorochiny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, tetracykliny i interferonu2. Zasadnym zaleceniem dla pacjentów z łuszczycą będzie zmiana stylu życia – zaprzestanie palenia, maksymalne ograniczenie spożyci...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły i filmy
- ...i wiele więcej!