Naturalna alternatywa dla leków przeciwhistaminowych

Fitoterapia

Histamina jest mediatorem układu neuro-immuno-endokrynnego. Pod względem chemicznym jest niezbędną do życia (w odpowiednich ilościach) aminą biogenną i pełni w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji. Bierze udział zarówno w procesach fizjologicznych, jak i w patologicznych reakcjach zapalnych, w tym alergicznych.

Jej syntezę zapewnia dekarboksylacja aminokwasu L-histydyny przez pracę enzymu dekarboksylazy L-histydyny (ryc. 1). W ludzkim organizmie wytwarzana i magazynowana jest głównie w mastocytach oraz komórkach zasadochłonnych (bazofilach), natomiast jej nadmiar rozkładają dwa enzymy: diaminooksydaza (DAO) oraz N-metylotransferaza (HNMT) (ryc. 2). Histamina biologiczny efekt wywiera za pomocą czterech receptorów (H1–H4), które są przeznaczone do odbierania bodźców przez nią przekazywanych (ryc. 3).
 

 

Ryc. 1. Dekarboksylacja L-histydyny do histaminy7
Źródło: Opracowanie własne.

 

Ryc. 2. Metabolizm histaminy u człowieka13
Źródło: Opracowanie własne.

 

Ryc. 3. Działanie biologiczne histaminy8
Źródło: Opracowanie własne.


Aktywacja receptora H1 prowadzi do skurczu mięśni gładkich, rozszerzenia naczyń krwionośnych, wydzielania śluzu w drogach oddechowych. Odgrywa on również rolę w alergiach IgE-zależnych. Receptor H2 występuje głównie w przewodzie pokarmowym, gdzie odpowiada za wydzielanie soków żołądkowych oraz zwiększa produkcję IL-16 oraz zmniejsza wydzielania TNF-alfa. Pobudzenie receptora H3, znajdującego się w układzie nerwowym, wpływa m.in. na syntezę histaminy w mastocytach oraz reguluje wydzielanie acetylocholiny, serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Natomiast receptor H4 odpowiada za funkcjonowanie układu odpornościowego (jego aktywacja wpływa na zwiększenie uwalniania IL-16 przez limfocyty CD8+).
Histamina zostaje uwolniona z komórek z różnych powodów, takich jak np. niskie i wysokie temperatury, światło słoneczne, ucisk, toksyny, jady owadów, leki (np. kwas acetylosalicylowy, kodeina, morfina), alkohol, pokarmy (m.in. czekolada, pomidory, szpinak, bakłażany, truskawki, ananasy, banany). Niepożądane objawy wywołane histaminą to m.in.: ból głowy, wodnisty wyciek z nosa, zaczerwienienie spojówek, pojawienie się bąbli pokrzywkowych, skurcz oskrzeli, świszczący oddech, uczucie duszności,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI