Naturalne leki przeciwhistaminowe

Fitoterapia

Histamina1 to jeden z hormonów tkankowych, amina biogenna, wytwarzana z histydyny m.in. w komórkach tucznych, neuroprzekaźnik układu nerwowego, pełniąca głównie funkcję w reakcjach alergicznych. Rozszerza naczynia krwionośne, powodując obniżenie ciśnienia krwi, oraz zwiększa przepuszczalność naczyń, co prowadzi do objawów występujących w reakcjach alergicznych, takich jak katar sienny i astma.

Histamina jest substancją naturalną, którą produkuje nasz organizm i wykorzystuje jako mediatora stanu zapalnego. Oznacza to, że przekazuje każdej komórce w naszym ciele informację o nadchodzącym niebezpieczeństwie, np. toksycznej substancji. Może to być ugryzienie przez komara, mrówkę czy pająka. Ów alarm objawia się: opuchlizną, swędzeniem, zaczerwienieniem, pieczeniem. Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale to jest nasza obrona przed toksyną, która przedostała się do naszego organizmu. Czujemy wtedy ogromny dyskomfort i szukamy lekarstwa na swędzenie, pieczenie czy opuchliznę. I właśnie wtedy sięgamy po leki przeciwhistaminowe, które hamują działanie histaminy poprzez jej likwidację oraz sprawiają, że komórki przestaną na nią reagować.

POLECAMY

Choroby o podłożu alergicznym

W głowie pojawia się od razu pytanie: Czy hamowanie naturalnej reakcji na toksynę jest zdrowe? Czy jest bezpieczne? Tak. Stosując leki przeciwhistaminowe automatycznie działamy również na przyczynę reakcji, czyli likwidujemy powód reakcji alergicznej.

Stosuje się je przede wszystkim w leczeniu chorób o podłożu alergicznym, by poprawić samopoczucie i jakość życia chorego. Mowa o następujących dolegliwościach2:

Katar sienny 

Choroba sezonowa, o podłożu alergicznym, którą cechuje ostry stan zapalny górnych dróg oddechowych i...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI