Naturalne metody leczenia i homeopatia górnych dróg oddechowych

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Ilość infekcji górnych dróg oddechowych w okresie jesienno-zimowym znacząco rośnie. Jak pokazują liczne badania, wzrost ten wynika nie tylko z pogorszenia pogody, ale i z zanieczyszczenia powietrza. Smog zwiększa prawdopodobieństwo stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, gdyż drażni bezpośrednio śluzówkę gardła i oskrzeli oraz obniża odporność organizmu.

W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych głównym czynnikiem patogennym są wirusy. Infekcje bakteryjne i grzybicze pojawiają się najczęściej dopiero jako infekcje towarzyszące, wtórne do wirusowych. Dlatego leki syntetyczne, zwłaszcza z grupy antybiotyków, mają w przypadku tych chorób niewielkie znaczenie, co oczywiście nie znaczy, że są rzadko przepisywane pacjentom. Jednak, aby skutecznie radzić sobie z infekcjami górnych dróg oddechowych, a zwłaszcza aby zapobiec ich nawrotom, należy stosować terapie naturalne. Nie są to tylko przypuszczenia, to fakty, które udowodniono między innymi w pracy doktorskiej Pani dr Wiesławy Stopińskiej już w latach 90. ubiegłego stulecia. Także bardziej aktualne dane przygotowane przez ekspertów WHO pokazują, że naturalne sposoby leczenia są preferowane i powinny być implementowane do procedur medycznych. Wtedy leczenie będzie bardziej skuteczne i tańsze. Można było o tym usłyszeć w czasie wystąpienia w polskim Sejmie dyrektor WHO w Polsce, dr Palomy Cuchi. Jeśli medycyna naturalna ma być wprowadzona do standardów terapeutycznych, to jakie metody wdrożyć, aby osiągnąć skutek prozdrowotny? Można sięgnąć ponownie do wystąpienia dyrektor Palomy Cuchi, która prezentowała w Sejmie strategię WHO na lata 2014–2023. Na czoło proponowanych metod wysuwa się akupunktura, fitoterapia i leczenie z użyciem leków homeopatycznych. W Polsce nie jest to postępowanie standardowe, a szkoda, gdyż WHO potwierdza jego skuteczność, popartą przeprowadzonymi, obiektywnymi badaniami.
W opracowaniu tym porównano dwa rodzaje terapii naturalnych, które wykorzystuję w swojej praktyce lekarskiej od ponad ćwierć wieku: fitoterapię z apiterapią i leczenie z użyciem leków homeopatycznych. Uważam, że fitoterapię można łączyć z homeopatią, choć na ten temat w środowisku lekarskim funkcjonują różne opinie. W pewnych sytuacjach lepiej sprawdzają się leki homeopatyczne, w pewnych ziołowe. Produkty pszczele zalecam uzupełniająco.
Gorączka nieodmiennie towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych, choć ma różny przebieg i różne są wartości temperatury charakteryzujące poszczególne schorzenia. Fitoterapia, w przeciwieństwie do homeopatii, odnosi się do tego w sposób bardziej ogólny. W postępowaniu terapeutycznym, w celu redukcji temperatury, zdecydowanie łatwiej jest dobrać lek ziołowy niż homeopatyczny.

POLECAMY

Fitoterapia stanów gorączkowych

Z reguły zaleca się pacjentom cierpiącym na gorączkę stosowanie leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ. Czy istotnie stosowanie tych leków jest koniecznością? Otóż nie. Zioła również są w stanie obniżyć gorączkę. Ziół o takich właściwościach jest wiele, ale na czoło wysuwają się dwa surowce: kora wierzby oraz kwiat lipy. Można je łączyć – tak postępujemy w Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki zalecając w przy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI