Naturalne sposoby na zaparcia u dzieci

Naturoterapia dzieci

U dzieci – istot niezwykle delikatnych od pierwszych dni życia wykształcają się komórki ciała, tworzy się coraz to bardziej złożona struktura, a przez pierwsze lata życia dojrzewa ich układ pokarmowy. Prawidłowy rozwój tego układu oddziałuje na zdrowie całego organizmu i samopoczucie maluszka.

Odpowiednie żywienie młodego człowieka ma ogromny wpływ na jego zdrowie w życiu dorosłym. Wrażliwy i delikatny układ pokarmowy dziecka rozwija się jeszcze przez wiele lat po narodzinach. Wymaga on wyjątkowej troski. Ponieważ u małych dzieci nie jest w pełni wykształcona mikroflora jelitowa, dziecko szczególnie narażone jest na wszelkie zatrucia, alergie pokarmowe czy infekcje.
Jakość mikroflory jelitowej, której dojrzałość osiąga się mniej więcej w wieku 3 lat od narodzin, u każdego dziecka jest inna. Skład mikroflory nie u wszystkich jest jednakowy, jest zależny na przykład od rodzaju porodu albo od tego, jak długo matka karmiła piersią. Mikroflora składa się w różnych proporcjach z pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus oraz Bifidobakterii. Ich rozwój wspierają oligosacharydy – węglowodany złożone zawarte w mleku mamy. Jako pożywka dla pożytecznych bakterii pomagają w procesie fermentacji niestrawionych resztek pokarmowych, a także chronią organizm przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych1.
Wielu badaczy podkreśla, że pierwsze 1000 dni życia dziecka jest najbardziej newralgiczne. 
W tym okresie wykształcają się najważniejsze organy młodego człowieka. Należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie sygnały dyskomfortu, które będzie nam komunikowało dziecko, dlatego tak istotna jest baczna obserwacja maluszka. Wrażliwy żołądek dziecka będzie reagował na niewłaściwe pokarmy, więc istotne będzie zapewnienie mu bezpiecznej żywności. A jaka to żywność? Z pewnością ta najbardziej naturalna, pochodząca od matki2.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia dziecka. Liczne badania donoszą, że karmienie piersią jest właściwe nawet do 3. roku życia. Naturalne karmienie piersią w dłuższej perspek...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI