Dołącz do czytelników
Brak wyników

Naturoterapia dzieci

21 sierpnia 2019

NR 14 (Sierpień 2019)

Naturalne sposoby na zaparcia u dzieci

0 25

U dzieci – istot niezwykle delikatnych od pierwszych dni życia wykształcają się komórki ciała, tworzy się coraz to bardziej złożona struktura, a przez pierwsze lata życia dojrzewa ich układ pokarmowy. Prawidłowy rozwój tego układu oddziałuje na zdrowie całego organizmu i samopoczucie maluszka.

Odpowiednie żywienie młodego człowieka ma ogromny wpływ na jego zdrowie w życiu dorosłym. Wrażliwy i delikatny układ pokarmowy dziecka rozwija się jeszcze przez wiele lat po narodzinach. Wymaga on wyjątkowej troski. Ponieważ u małych dzieci nie jest w pełni wykształcona mikroflora jelitowa, dziecko szczególnie narażone jest na wszelkie zatrucia, alergie pokarmowe czy infekcje.
Jakość mikroflory jelitowej, której dojrzałość osiąga się mniej więcej w wieku 3 lat od narodzin, u każdego dziecka jest inna. Skład mikroflory nie u wszystkich jest jednakowy, jest zależny na przykład od rodzaju porodu albo od tego, jak długo matka karmiła piersią. Mikroflora składa się w różnych proporcjach z pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus oraz Bifidobakterii. Ich rozwój wspierają oligosacharydy – węglowodany złożone zawarte w mleku mamy. Jako pożywka dla pożytecznych bakterii pomagają w procesie fermentacji niestrawionych resztek pokarmowych, a także chronią organizm przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych1.
Wielu badaczy podkreśla, że pierwsze 1000 dni życia dziecka jest najbardziej newralgiczne. 
W tym okresie wykształcają się najważniejsze organy młodego człowieka. Należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie sygnały dyskomfortu, które będzie nam komunikowało dziecko, dlatego tak istotna jest baczna obserwacja maluszka. Wrażliwy żołądek dziecka będzie reagował na niewłaściwe pokarmy, więc istotne będzie zapewnienie mu bezpiecznej żywności. A jaka to żywność? Z pewnością ta najbardziej naturalna, pochodząca od matki2.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia dziecka. Liczne badania donoszą, że karmienie piersią jest właściwe nawet do 3. roku życia. Naturalne karmienie piersią w dłuższej perspektywie wpływa na zdrowy rozwój dziecka.
 Paradoksalnie, najlepsze rozwiązanie jest najprostsze i najtańsze. Mleko matki, które zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zapewniające prawidłowy rozwój dziecka, dodatkowo chroni przed chorobami i infekcjami. Tak to natura zaprojektowała. W trosce o zdrowie maluszka warto przemyśleć, czy zasadne jest wydawanie pieniędzy na drogie, modyfikowane mleka z najwyższej półki – jako wyłączny pokarm niemowlęcia. Układ pokarmowy dziecka będzie działał prawidłowo, nie będą mu dokuczać częste kolki, zaparcia czy ulewania, o ile to możliwe – będzie karmione w sposób naturalny3.
U dziecka może wystąpić wiele dolegliwości trawiennych. Niektóre z nich mogą występować na tle emocjonalnym. Czujna obserwacja opiekunów może zapobiec dotkliwym skutkom.

Zaparcia – trudna sprawa

Nie tylko dorośli, ale i duża część dzieci cierpi na zaparcia. Dolegliwość ta dotyka szczególnie osoby mieszkające w dużych miastach, gdzie w porównaniu z terenami wiejskimi spożywa się więcej produktów oczyszczonych, a mniej błonnika. Zaparcia u niemowląt najczęściej pojawiają się w przypadku, kiedy nie były karmione piersią. Zwykle dolegliwość ta dotyka dzieci otyłe, z zaburzeniami metabolicznymi. Jeśli zaparcia u dziecka są częste i towarzyszą im bóle przy wypróżnianiu oraz gdy występuje nieregularność w oddawaniu stolca, te sygnały powinny być dla nas ostrzeżeniem.
Zaparcie to stan, w którym występują zbyt długie przerwy pomiędzy wypróżnieniami (rzadziej niż 2 razy w tygodniu) lub/i stolce oddawane są z dużym wysiłkiem. Przewlekłe zaparcia najczęściej prowadzą do wielu schorzeń, na przykład takich jak nadciśnienie i miażdżyca tętnic. Zaparcia są źródłem wielu dysfunkcji. Cuchnące gazy połączone ze wzdęciami, kolki jelitowe, ociężałość czy złe samopoczucie to najbardziej charakterystyczne objawy. Zaparcia mogą także doprowadzić do samozatrucia organizmu.
Znane jest powiedzenie, że „zdrowie zaczyna się od jelit”. Starożytne systemy medyczne wielokrotnie zwracały uwagę na to, że prawidłowy stan jelit jest kluczem do długowieczności.
O zaparciach u niemowląt można mówić, kiedy przy oddawaniu stolca pojawiają się pewne charakterystyczne objawy towarzyszące. Zaobserwujemy, że brzuszek malca jest wypukły i twardy, dziecko płacze, a wizyta w toalecie sprawia mu ból. Wypróżnianie się trwa kilka minut i okupione jest wielkim wysiłkiem. Stolec jest twardy i zbity, a powinien mieć raczej konsystencję papki. O zaparciach świadczy także częstotliwość wypróżniania się. Jeśli stolec oddawany jest rzadziej niż raz na trzy dni, a także jest twardy i zbity – można podejrzewać zaparcie.
Nieprawidłowe odżywianie, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb ży...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy