Naturalne sposoby odstraszania insektów Część II – wszy, pchły, pluskwy

Fitoterapia

Wszystkie owady, które są wymieniane w tym artykule, są na swój sposób mniej lub bardziej dokuczliwe. To, czego boimy się najbardziej to silne objawy, które manifestują odczyny alergiczne, szczególnie u małych dzieci. Wierzchołkiem góry lodowej jest tutaj wstrząs anafilaktyczny, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia człowieka. Oczywiście jest to w miarę rzadkie zjawisko i dużo częstsze są mniej poważne objawy. Niemniej jednak należy wiedzieć, jak rozpoznać i jak reagować na konkretne 
objawy alergii. 

Odczyny alergiczne spowodowane przez owadzi jad są bardzo popularne, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy aktywność takich zwierząt jest wzmożona. Statystycznie, najwięcej alergii pojawia się w wyniku ukąszeń przez gatunki owadów pochodzących z błonkoskrzydłych, do których zaliczają się pszczołowate i osowate. Jednak nie wyklucza to ryzyka pojawienia się problemów w związku z ukąszeniem komara, pluskwy lub innego „bohatera” artykułu, ponieważ takie przypadki również nierzadko mają miejsce. 

POLECAMY

Uogólniając – alergia na jady owadów jest nadmierną odpowiedzią układu immunologicznego na antygeny, które są wstrzykiwane do naszego organizmu w trakcie ukąszenia. Co może predysponować do odczynów alergicznych? Otóż okazuje się, że bardzo często jest to po prostu kilkukrotne ukąszenie. Pierwszy incydent w przeszłości zapoczątkowuje nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego, a każdy kolejny tylko utwierdza i powiela niewłaściwą reakcję. Nie można również zapominać o pojęciu alergii krzyżowej. To również może być jedna z wielu przyczyn niebezpiecznych odczynów alergicznych, związanych z ukąszeniami owadów. Polega ona na tym, że wiele antygenów należących do biochemicznego składu jadu owadów jest bardzo podobna, więc może się okazać, że osoba uczulona np. na jad osy, będzie reagowała podobnie na ukąszenie trzmiela. Zamieszkiwanie terenów wiejskich również predysponuje do pojawienia się alergii, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo ukąszenia. Jak widzimy, są to dość prozaiczne przyczyny, jednak objawy alergii są dużo bardziej złożone, dlatego nie możemy ich bagatelizować. 

Ważna jest umiejętność rozpoznania prawidłowej reakcji organizmu na ukąszenie jakiegokolwiek owada od nadmiernej odpowiedzi immunologicznej. Czym będzie manifestować się opisywana nieprawidłowa reakcja? Otóż, najczęściej w bardzo krótkim odstępie czasu od ukąszenia pojawiają się zmiany skórne. Może to być wysypka, czerwone place na powierzchni skóry, pokrzywka itp. Najczęściej towarzyszy temu duży świąd i pieczenie. Zazwyczaj możemy także zaobserwować opuchnięcie i ogólny spadek sił oraz znaczne pogorszenie samopoczucia. Miejsce odpowiedzi reakcji immunologicznej będzie także uzależnione od lokalizacji przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom jadu. Najwięcej ich mieści się właśnie na skórze lub w przewodzie pokarmowym i oddechowym. Wynika to z tego, iż jest to reakcja alergiczna zależna od przeciwciał typu IgE. 

Skoro wiemy już nieco o patogenezie, to warto również wspomnieć, jakie objawy powinny od razu wzbudzić naszą czujność. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że wstrząs anafilaktyczny jest śmiertelnym zagrożeniem. Powikłania jego objawów, gdy pacjent nie otr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI