Olejki eteryczne jako repelenty przeciwko kleszczom

Fitoterapia

Wkraczamy właśnie w ciepłe, wiosenno-letnie miesiące. Większość z nas planuje albo już spędza urlop czy długi weekend na łonie natury. Poza czerpaniem radości i korzyści zdrowotnych z takiej formy spędzania wolnego czasu, wielu z nas będzie się musiało zmierzyć z… insektami. Potrafią one dosyć mocno uprzykrzyć życie, a ukąszenia niektórych z nich mogą być powodem wielu nieprzyjemnych problemów zdrowotnych. W tym artykule postaram się przybliżyć temat bezpieczeństwa syntetycznych repelentów i jednocześnie wskazać naturalne sposoby odstraszania owadów.

W aptekach oraz drogeriach można znaleźć wiele syntetycznych produktów, które z pewnością okażą się bardzo skuteczne w walce z rodzimymi insektami. Rodzi się pytanie, czy rzeczywiście potrzebujemy wytaczać tak potężne działa w tej walce, skoro w naszym kraju panuje klimat umiarkowany i nie grożą nam ukąszenia niebezpiecznych owadów tropikalnych? Dlaczego więc każdego roku w sezonie wiosenno-letnim sprzedaż różnego rodzaju sztucznych repelentów tak bardzo rośnie? Owszem, deszczowa wiosna i lato sprzyjają większej aktywności owadów, wiele z nich jest aktywna niezależnie od pory roku i uprzykrza nam spędzanie beztroskiego czasu na łonie natury, ale poza wąską grupą osób szczególnie wrażliwych, organizmy te nie są przecież przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

POLECAMY

Odczyny alergiczne po ukąszeniu

Niemal wszystkie ukąszenia owadów kończą się reakcją alergiczną. Pojawia się świąd, zaczerwienienie i ból, które zwiastują aktywność histaminy w miejscu ukąszenia. U niewielkiego odsetka osób szczególnie wrażliwych odczyn alergiczny może być bardziej poważny, ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie. Co prawda, takie objawy mogą kojarzyć się bezpośrednio z użądleniem przez owady błonkoskrzydłe (osę lub pszczołę), ale również w przypadku ukąszeń przez komary, meszki czy kleszcze mogą pojawić się alergie krzyżowe. Gdy zdarzy się tak, że wrażliwa osoba zje coś silnie alergennego, a dodatkowo zostanie ukąszona przez wiele insektów, w takim przypadku, niestety, pojawia się efekt domina, który może być bardzo poważny w skutkach. 

Ukąszenia u dzieci

Dzieci są „łatwymi” celami dla insektów. Biorąc pod uwagę, że obecne pokolenie małych dzieci jest obarczone alergiami wtórnymi, istnieje również ryzyko, że ich odpowiedź na ukąszenia będzie poważniejsza niż zazwyczaj (obrzęk powiek i twarzy oraz silna wysypka). Silny świąd obserwuje się niemal w przypadku każdego ukąszenia, bez względu na rodzaj owada oraz miejsce ukąszenia. W przypadku dzieci miejsce ukąszenia jest często rozdrapywane i nadkażane, co może prowadzić do częstych infekcji miejscowych o podłożu grzybiczo-bakteryjnym. 

Kiedy już wiemy, jakie mogą być konsekwencje niekontrolowanej aktywności owadów, warto rozważyć metody, które pozwolą odstraszyć je w sposób skuteczny i w miarę bezpieczny. Warto odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, czy w naszym przypadku ukąszenia owadów są wyłącznie pewnym brakiem komfortu, czy raczej mogą nieść określone konsekwencje zdrowotne. Bez...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI