Osteoporoza – regulacja wapniowo-fosforanowa

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Według danych z 2019 r. osteoporoza jest chorobą, która na świecie dotyka 22,1% kobiet oraz 6,1% mężczyzn powyżej 50. roku życia. Szacowana liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w 2018 r. oparta na wskaźnikach epidemiologicznych to 2,1 mln, z czego 1,7 mln to kobiety. Osteoporoza oznacza dosłownie „porowate kości”. Przerażającym faktem dotyczącym osteoporozy jest to, że choroba zwykle nie daje żadnych objawów, rozwija się przez wiele lat, ale pozostaje niezauważona. U wielu osób nie doprowadza ona do pojawienia się jakiegokolwiek dyskomfortu czy bólu, więc nie można jej poczuć, aż do momentu, w którym osoba dotknięta chorobą nie doświadczy złamania kości.

Osteoporozę definiuje się jako „chorobę kości, która pojawia się, gdy organizm traci zbyt dużo kości, tworzy za mało kości lub jedno i drugie”. Cechuje się rozrzedzeniem (zrzeszotnieniem) tkanki kostnej, co jest widoczne jako ścieńczenie i zmniejszenie ilości beleczek kostnych kości gąbczastej, oraz ścieńczeniem kości korowej. Najczęściej dotyka kobiet w wieku powyżej 50 lat, chociaż młodsze kobiety i mężczyźni również mogą doświadczyć osteoporozy. Szacuje się, że około jedna na dwie kobiety (50%) i do jednego na czterech mężczyzn (25%) w wieku powyżej 50 lat w pewnym momencie doświadczy złamania kości z powodu osteoporozy.
 

POLECAMY

R e k l a m a


Oglądane pod mikroskopem kości z osteoporozą wyraźnie zawierają nieprawidłową strukturę tkanki, zauważyć można ilościową, a nie jakościową różnicę między kością zdrową a osteoporotycznie zmienioną. Osteoporoza występuje, gdy w kościach powstają małe dziury lub osłabione obszary, które mogą prowadzić do złamań kości, ich bólu, a czasami różnych innych powikłań, takich jak wdowi garb (nienormalne skrzywienie kręgów piersiowych górnej części pleców na zewnątrz, pojawienie się garbu i pochylonej sylwetki, co jest wynikiem kompresyjnych złamań przednich części wielu kręgów). Osteoporoza przede wszystkim obejmuje kręgi, zwłaszcza w okolicy odcinka piersiowo-lędźwiowego, szyjki kości udowej, żeber oraz obwodowej części (w pobliżu nadgarstka) kości promieniowej.
Należy również wspomnieć, że osteoporoza różni się od osteopenii. Osteopenia to odmienny stan, który wiąże się z utratą masy kostnej i osłabieniem kości, ale nie jest on tak ciężki jak w przebiegu osteoporozy. W obu przypadkach dochodzi do utraty masy kostnej, którą mierzy się za pomocą gęstości mineralnej kości (BMD – bone mineral density), markerem określającym siłę kości i ryzyko jej złamania. Najczęściej wykorzystywaną techniką jest densytometria kostna z wykorzystaniem podwójnej wiązki promieniowania rentgenowskiego (DXA – dual-energy x-ray absorptiometry). Aby wykonać test BMD, specjalna maszyna mierzy ilość minerałów kostnych obecnych w określonych obszarach kości, zwykle w biodrach, kręgosłupie, przedramionach, nadgarstkach, palcach lub piętach. W celu określenia BMD używa się pojęć T-Score oraz Z-score. Z-score określa, o ile jednostek (wyrażonych w odchyleniach standardowych) wynik BMD różni się od średniego wyniku oczekiwanego dla osoby danej płci i wieku. W przypadku T-score punktem odniesienia je...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI