Plejotropowe działanie wyciągu z bergamoty w kontekście regulacji wartości profilu lipidowego Część I

Fitoterapia

Bergamota to drzewo cytrusowe, którego owoce tradycyjnie wykorzystywane są w celu poprawy odpowiedzi immunologicznej i funkcji układu sercowo-naczyniowego. W ostatnim czasie wiele można usłyszeć o niej w kontekście pozytywnego wpływu na profil lipidowy.

Liczne badania kliniczne dostarczają bowiem dowodów na to, że standaryzowana frakcja polifenolowa pozyskiwana z miąższu owoców – BPF (bergamot polyphenolic fraction) – obniża stężenie cholesterolu całkowitego (TC, total cholesterol) oraz frakcji związanej z lipoproteinami o niskiej gęstości, określanego potocznie mianem „złego cholesterolu”. 

Pomarańcza bergamota – charakterystyka i skład fitochemiczny

Pomarańcza bergamota (Citrus bergamia Risso & Poiteau) zwana powszechnie bergamotką jest drzewem cytrusowym należącym do rodziny rutowatych (Rutaceae). Choć pochodzi najprawdopodobniej z południowo-wschodniej Azji, uprawia się ją wyłącznie w jednym z południowych regionów Włoch – Kalabrii. Bergamota jest stosunkowo trudna w uprawie, ponieważ do wzrostu potrzebuje ściśle określonych warunków klimatycznych. Ma też wysokie wymagania glebowe.
Najcenniejsze leczniczo są owoce rośliny, które mają cierpko-gorzki smak. Choć ogólnym pokrojem przypominają owoce cytryny lub limonki, to jednak skórka owoców bergamoty jes...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI