Plejotropowe działanie wyciągu z bergamoty w kontekście regulacji wartości profilu lipidowego Część II

Fitoterapia

Kontynuując niezwykle obszerny temat prozdrowotnego działania BPF, w dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się bliżej korzyściom, jakie dzięki jej stosowaniu odnieść mogą pacjenci z zaburzeniami metabolicznymi.

Warto także przybliżyć możliwe mechanizmy działania bergamoty. Choć nie zostały jeszcze w pełni poznane, wielu lekarzy, w tym Polskie Towarzyswto Kardiologiczne, docenia korzystny wpływ BPF w przypadku określonych grup pacjentów.

POLECAMY

BPF w świetle badań naukowych

Wpływ na małe gęste LDL i niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby

W toku badań prowadzonych nad aktywnością terapeutyczną bergamoty niektórzy badacze oceniali wpływ BPF na cząsteczki lipoprotein o małej gęstości (small dense LDL) i NAFLD, czyli niealkoholowe stłuszczenie wątroby u grupy pacjentów cierpiących na zespół metaboliczny. Badaniem objęto 107 chorych, których przydzielono do grupy placebo lub grupy otrzymującej BPF w dawce 650 mg na dobę. Czas trwania eksperymentu wynosił 120 dni. Po jego zakończeniu odnotowano znaczącą poprawę profilu lipidowego badanych. Obniżeniu uległy wartości TC, frakcji LDL, trójglicerydów, glukozy na czczo, a także transaminaz i morfologicznych wykładników stłuszczenia wątroby w badaniu obrazowym oraz niektórych wskaźników stanu zapalnego, w tym białka CRP i TNF-α (czynnik martwicy nowotworów).

Co więcej, frakcja polifenolowa bergamoty korzystnie wpływała na stężenie lipoprotein VLDL, czyli liporotein o bardzo małej gęstości (VLDL, very low density lipoprotein), ale także LDL oraz HDL. W efekcie terapii dochodziło...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI