Grzyby pleśniowe żyją obok nas niemal od początku istnienia gatunku ludzkiego. Rozwijają się na martwej materii organicznej albo pasożytują na żywych roślinach. Są bardzo ogromną grupą organizmów, która obejmuje jedno z pięciu królestw organizmów żywych i jest rozpowszechniona na całej kuli ziemskiej. Zarodniki i grzybnia są źródłem bardzo wielu alergenów, stąd też pokaźna część ludzkiej populacji cierpi na różne odmiany alergii na grzyby.
POLECAMY
Trochę historii
Już w Starym Testamencie można znaleźć praktyczne informacje dotyczące radzenia sobie z pleśnią w budynkach mieszkalnych. Autorzy tych wzmianek sugerowali, by zwalczać pleśń, usuwając pokryte nią elementy kamienne, zdejmując tynk ze ściany i ponownie ją tynkując. O skali problemu obecności pleśni w starożytnych domach świadczy fakt, że w przypadku nawracającego problemu z grzybami sugerowano nawet wyburzanie budynków.
W późniejszych czasach nauka powiązała narażenie na grzyby z astmą oskrzelową, kiedy to w 1726 r. John Floyer opisał przypadek chorego cierpiącego na duszności bezpośrednio po wyjściu z piwnicy. Z kolei Charles Blackley pod koniec XIX w. opisał zdrowotne konsekwencje narażenia na grzyby w otoczeniu chorego – bezgłos i napad „kataru oskrzelowego”.
Jakie gatunki są istotne klinicznie?
Dziś już wiemy z badań epidemiologicznych, że grzyby z rodzaju Alternaria i Cladosporium oraz Penicillium i Aspergillus są jednymi z najważniejszych źródeł alergenów. Gatunek, na który uczulonych jest najwięcej ludzi na świecie, to grzyb pleśniowy Alternaria alternata, ale u sporej liczby osób dokuczliwe objawy są wynikiem działania kilku gatunków grzybów. Co ciekawe, zjawisko to nie jest związane z tzw. reakcją krzyżową, a uczulenie na kilka gatunków pleśni pojawia się niezależnie.
Grzyby pleśniowe żyją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wielkość ich zarodników wynosi zazwyczaj od 2 do 5 µm. Oznacza to, że są dużo mniejsze od pyłków roślin i praktycznie niewidoczne gołym, nieuzbrojonym okiem. Co więcej, wytwarzają zarodniki niemal przez cały rok[1].
Jakie warunki są optymalne dla grzybów pleśniowych?
Optymalnym środowiskiem do rozwoju pleśni jest duża wilgotność pow...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły i filmy
- ...i wiele więcej!