Prewencja w kontekście koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19

Postępowanie w jednostkach chorobowych

W stosunku do koronawirusów i obecnie szalejącego na świecie Sars-CoV-2 nie jesteśmy zupełnie bezsilni. Pierwszą linią naszej obrony jest zwiększenie naszej odporności humoralnej oraz przestrzeganie środków ostrożności i higieny. Częste mycie rąk, zwłaszcza po kontakcie z różnymi powierzchniami, uważność w toaletach, odkażanie telefonów, niedotykanie klamek, niepodawanie ręki na przywitanie czy niecałowanie w policzek, płacenie kartą zamiast gotówką, to wszystko są środki ostrożności.

Pamiętajmy, że  mydło rozpuszcza warstwę tłuszczową, a wirus ,,umiera” i przestaje być aktywny.
Wirusy składają się z trzech elementów: RNA, białek i lipidów. RNA jest to wirusowy materiał genetyczny. Białka pełnią kilka ról, w tym przedzierają się do komórki docelowej, pomagają w replikacji wirusa i zasadniczo są istotnym elementem budulcowym w strukturze wirusa. Lipidy tworzą otoczkę wokół wirusa, zarówno w celu jego ochrony, jak i pomocy w rozprzestrzenianiu się. RNA, białka i lipidy łączą się, tworząc wirusa. Samoorganizacja wirusa opiera się na interakcjach pomiędzy jego budulcami. Można to porównać do działania rzepów. Jeden element przyczepia się do drugiego. To sprawia, że trudno je rozdzielić. Chyba że zastosuje się mydło.
Większość wirusów, w tym koronawirus ma od 50 do 200 nanometrów, czyli tak naprawdę jest nanocząstką. Nanocząstki wchodzą w złożone interakcje z powierzchniami, na których się znajdują. Tak samo jest z wirusami.

POLECAMY

R e k l a m a

Immunoglobuliny typu A

Zwiększenie immunoglobulin typu A w ślinie, śluzie dróg oddechowych i łzach to pierwsza...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI