Część tych preparatów nie została poddana szczegółowym badaniom, jakość innych jest wątpliwa ze względu na mniejszą niż deklarowana ilość szczepów bakteryjnych i mniejszą ich żywotność, a co się z tym wiąże – skuteczność ich spada. Zacznijmy jednak od tego, na co mają one działać?
POLECAMY
Mikrobiota, mikrobiom, mikroflora… ![]()
Mikrobiota to termin używany w Europie, określający wszystkie drobnoustroje zasiedlające ludzki organizm oraz ich geny (bakterie, wirusy, eukariota). Mikrobiom określa geny mikrobioty. W terminologii naukowej określenia „mikrobiota” i „mikrobiom” zastąpił termin „mikroflora” jelitowa1.
W skład ludzkiej mikrobioty wchodzi blisko 1000 gatunków bakterii, w tym ok. 150–170 dominuje u danej osoby. Jednak liczba genów drobnoustrojów to już ok. 3 miliony1, 2. Dysbioza oznacza natomiast zaburzenie w proporcji składu i funkcji drobnoustrojów. Z takimi zaburzeniami wiąże się wiele chorób, w tym – biegunka po antybiotykoterapii, zespół jelita drażliwego, tzw. zespół nieszczelnego jelita, nieswoiste zapalenie jelit, cukrzyca, otyłość i alergie. Istnieją także naukowo dowiedzione zależności między zespołami...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły i filmy
- ...i wiele więcej!