Probiotyki jako wsparcie mikroflory w trakcie i po antybiotykoterapii

Dietoterapia

W praktyce klinicznej często spotykamy się z dylematem, jaki rodzaj probiotyków zalecić pacjentowi podczas antybiotykoterapii oraz jak długo stosować je po jej zakończeniu. Na krajowym rynku mamy obecnie kilkadziesiąt rodzajów preparatów probiotycznych, jednak probiotyk probiotykowi nierówny.

Część tych preparatów nie została poddana szczegółowym badaniom, jakość innych jest wątpliwa ze względu na mniejszą niż deklarowana ilość szczepów bakteryjnych i mniejszą ich żywotność, a co się z tym wiąże – skuteczność ich spada. Zacznijmy jednak od tego, na co mają one działać?

POLECAMY

Mikrobiota, mikrobiom, mikroflora… 

Mikrobiota to termin używany w Europie, określający wszystkie drobnoustroje zasiedlające ludzki organizm oraz ich geny (bakterie, wirusy, eukariota). Mikrobiom określa geny mikrobioty. W terminologii naukowej określenia „mikrobiota” i „mikrobiom” zastąpił termin „mikroflora” jelitowa1.
W skład ludzkiej mikrobioty wchodzi blisko 1000 gatunków bakterii, w tym ok. 150–170 dominuje u danej osoby. Jednak liczba genów drobnoustrojów to już ok. 3 miliony1, 2. Dysbioza oznacza natomiast zaburzenie w proporcji składu i funkcji drobnoustrojów. Z takimi zaburzeniami wiąże się wiele chorób, w tym – biegunka po antybiotykoterapii, zespół jelita drażliwego, tzw. zespół nieszczelnego jelita, nieswoiste zapalenie jelit, cukrzyca, otyłość i alergie. Istnieją także naukowo dowiedzione zależności między zespołami...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI