Prozdrowotne właściwości truskawek

Dietoterapia Otwarty dostęp

Racjonalna dieta powinna być obfita we wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przykładem cennego zarówno pod względem odżywczym, jak i sensorycznym produktu są owoce, a wśród nich truskawki. Wiele badań naukowych skupiających się na analizowaniu składu owocu potwierdza występowanie różnych składników bioaktywnych odpowiedzialnych za jego prozdrowotne właściwości, np. przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i przeciwstarzeniowe. Do składników tych należą przede wszystkim witaminy, składniki mineralne oraz polifenole. 

Zgodnie z wytycznymi Piramidy zdrowego żywienia IŻŻ zaleca się, aby zdrowy człowiek spożywał jak największą ilość produktów znajdujących się u jej podstawy. Fundamentem piramidy są warzywa i owoce, których dobowa podaż powinna stanowić połowę dostarczanego pożywienia. Uznaje się, iż 3/4 porcji powinny obejmować warzywa, mniejszą zaś część owoce (Piramida zdrowego żywienia 2019; Instytut Żywności i Żywienia).  

POLECAMY

Dane literaturowe dowodzą, że dieta obfita w warzywa i owoce wiąże się ze zmniejszoną zachorowalnością wielu przewlekłych przypadłości, do których należą otyłość, choroby układu krążenia, infekcje, choroby neurologiczne, a także nowotworowe. Ze względu na szeroki zakres związków bioaktywnych na szczególną uwagę zasługują owoce jagodowe, a wśród nich truskawka1. 

Gatunek truskawki (Fragaria ananasa) jest wynikiem skrzyżowania poziomki chilijskiej (Fragaria chiloensis) z odmianą poziomki wirginijskiej (Fragaria virginiana) przez botanika Antoine’a Nicolasa Duchesne’a, co miało miejsce w XVIII w. Truskawka to roślina o liściach tzw. trójlistkowych i płożących się pędach. Sezon kwitnienia trwa na przełomie maja oraz czerwca i charakteryzuje się obecnością białych kwiatków na szczycie łodygi, z których zawiązują się owoce. Do tej pory znanych i uprawianych jest ok. 2 tysiące odmian truskawek. Truskawki kojarzą się głównie z okresem letnim, jednak w sklepach dostępne są praktycznie przez cały rok. Odmiany najsłodsze i najsmaczniejsze, a zarazem najbogatsze w związki bioaktywne są zbierane od początku czerwca. Aby zachować walory truskawek przez cały rok, dobrym rozwiązaniem jest ich mrożenie. Truskawki zachwycają konsumentów swoimi walorami sensorycznymi, są łatwe w uprawie i przygotowaniu.

Można spożywać je zarówno na surowo, jak i przetworzone w postaci dżemów, kompotów,...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI