Naturalne metody detoksykacji – oczyszczanie organizmu z zastosowaniem ziół, diety i zabiegów

Dietoterapia

Zanieczyszczenie organizmu, toksykacja tkanek, zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej, zakwaszenie. To powszechnie używane określenia zmierzające do oceny stanu organizmu, który choruje. Tak, jak wydaje się, prosta w podejściu do istniejących chorób cywilizacyjnych, myśl przewodnia, zdaje się dawać też proste rozwiązanie, do ich wyleczenia. Bo przecież wystarczy się oczyścić.

Zastosować jedną z wielu diet oczyszczających i pozbędziemy się chorób. Przynajmniej taką mamy nadzieję, gdy podejmujemy ten wysiłek. Jednakże oczyszczanie, proces detoksykacji, jaki warto przeprowadzić, a nawet przeprowadzać regularnie, to ogromny wysiłek dla organizmu i wyzwanie dla metabolizmu. A dodatkowo, powinniśmy potrafić rozróżnić, jaki rodzaj terapii oczyszczającej zastosować, tak by była ona skuteczna i bezpieczna.

POLECAMY

R e k l a m a


Dlaczego tak często mówimy o zanieczyszczeniu organizmu?

To nic zaskakującego skoro żyjemy w czasach, w których wszechobecne jest zanieczyszczenie środowiska, ingerencja w wytwarzanie żywności, oraz produkcja wysokoprzetworzonych towarów spożywczych z niebagatelną zawartością cukru, soli, dodatków do żywności, tłuszczów trans. 
Zaburzenia trawienne, które obrazują się jako problemy jelitowe, powszechne zaburzenia wypróżniania, obecność reakcji jelit na najróżniejsze pokarmy, jak odbijanie, wzdęcia, gazy, to również chleb powszedni społeczeństwa.
To również przyczyna przedostawania się toksyn do głębszych warstw, komórek i substancji ciała. Gdy mamy do czynienia z niewydolnością enzymów trawiennych, jednocześnie spożywając zbyt wieloskładnikowe lub złej jakości pokarmy, dochodzi do fermentacji pożywienia w jelitach, a nie jego trawienia. I tu, odnosząc się chociażby do podstawowej wiedzy związanej z metabolizmem białek czy skrobi, musimy pamiętać jak łatwo o powstanie trujących produktów ubocznych. Dla przykładu, warto przypomnieć, że trawienie białek przez enzymy uwalnia aminokwasy, które służą regeneracji i utrzymaniu zdrowia. Jeśli jednak podczas rozkładu białek dochodzi do fermentacji bakteryjnej, uwalniają się wtedy substancje toksyczne, np. ptomaina i leukomaina.
Proces trawienia skrobi powinien doprowadzić do powstania cukrów prostych, jednak bardzo często zachodzi bakteryjna fermentacja, która uwalniać może dodatkowo alkohol, kwas octowy, kwas mlekowy czy dwutlenek węgla. W efekcie uwolnione toksyczne substancje krążą w organizmie, zaburzając jego funkcje. Reasumując, powodów do stwierdzenia, że nasze organizmy, ciała są przepełnione toksynami, jest dostatecznie dużo. 

R e k l a m a


Jak i kiedy oczyszczać?

Najbardziej rozpowszechniona w Polsce metoda oczyszczania to post opracowany przed 30 laty i z powodzeniem rozprzestrzeniany przez lekarkę, Ewę Dąbrowską. Sama nazwa „post”, w naszej kulturze, kojarzy się z czasem, który uwzględniany jest zarówno w powszechnej w Polsce religii chrześcijańskiej, jak i wielu innych religiach świata. Post to czas, w którym rezygnujemy z pewnych pokarmów, a może nawet przestajemy jeść, wyciszamy się. Przypada on najczęściej na wiosnę. 
Ciekawe, że przyroda o tym czasie – w lutym, marcu – jest jeszcze bardzo spokojna, wyciszona, a pożywienie, już się właściwie kończy w n...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI