Przyczyny występowania, zapobieganie i leczenie refluksu żołądkowego

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Na co dzień pacjenci zgłaszające się do mnie na terapię osoby charakteryzują się wieloma objawami, które należy połączyć w jedną całość. Charakterystyczne u wielu pacjentów są problemy z wypróżnieniami, wzdęcia, zgaga, ucisk w klatce piersiowej, nerwowość, bezsenność, rozregulowanie miesiączek, problem z zajściem w ciążę, zaburzenia hormonalne, etc. Spora część z tych problemów znajduje wspólny mianownik w zaburzeniach funkcji układu pokarmowego.

Aktualnie problemem społecznym jest nieumiejętność odmówienia sobie posiłku oraz przejadanie się, w przeciwieństwie do poprzednich stuleci, gdzie ludzie zmuszeni byli do walki o pożywienie. Przejadanie się, późne pory spożywania posiłków, zbyt małe przerwy pomiędzy posiłkami, jedzenie przetworzone, żywienie się poza domem predysponują do powstawania zaburzeń układu pokarmowego, pozbawienia układu pokarmowego wielu spośród posiadanych funkcji, w pierwszej kolejności rozregulowanie żoładka. Jednym z wielu zaburzeń jest zgaga będąca wynikiem zaburzenia funkcji dolnego zwieracza przełyku.

POLECAMY

Żołądek

Jest to fragment układu pokarmowego, znajdujący się na wysokości od 11. kręgu piersiowego (Th11), gdzie położony jest wpust żołądka do 3. bądź 4. kręgu lędźwiowego (L3-L4). Stanowi swojego rodzaju worek, do którego wpadają pokarmy, mające ulec dezynfekcji dzięki odpowiedniemu pH soku trawiennego oraz rozdrobnieniu i wstępnemu trawieniu białek.

Hormony

Gastryna – produkowana przez część odźwiernikową – uwalniana do krwioobiegu zwiększa działanie błony śluzowej żołądka. Sekretyna – podczas przedostawania się kwaśnej części do dwunastnicy redukuje produkcję soku żołądkowego, a następnie aktywuje produkcję żółci i soku trzustkowego.

Sok żołądkowy – 90% wody oraz enzymy trawienne

Produkcja soku żołądkowego: produkcja pepsynogenu przez komórki główne, HCL zmienia pepsynogen na pepsynę i trawione jest białko – komórki okładzinowe produkują HCL, produkcja czynnika wewnętrznego – glikoproteina. Wewnątrz żołądka wydzielany jest również śluz mający chronić ścianę żołądka przed negatywnym działaniem kwasu.

Unerwienie

Unerwienie żołądka związane jest z częścią przywspółczulną, dochodzącą drogą nerwu błędnego. Część współczulna natomiast pochodzi z gałązek splotu trzewnego. W ścianie żołądka tworzą trzy sploty autonomiczne, regulujące czynność wydzielniczą i perystaltyczną. Ważnym odcinkiem kręgosłupa związanym ze współczulnym unerwieniem żołądka jest odcinek między Th6-Th10 i wychodzącymi z nich piersiowych nerwów rdzeniowych.
Biorąc pod uwagę unerwienie żołądka – problemy z odcinkiem szyjnym, np. efekt wypadku lub przeciążenie odcinka C0-C1 lub C3-C4 mogą wywołać podrażnienie nerwu błędnego i przez to nadmierne pobudzenie żołądka poprzez część przywspółczulną.

Przepona

Z niezwykle ważnych struktur łączących się z żołądkiem należy wspomnieć o przeponie.
Jest to główny mięsień oddechowy naszego ciała. Oddziela narządy znajdujące się wewnątrz klatki piersiowej od tych znajdujących się wewnątrz miednicy. Tworzy spoiwo łączące przód z tyłem oraz boki naszego tułowia. Przyczepia się do kręgów lędźwiowych, żeber oraz mostka. Poprzez to na...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI