Punktowa terapia przeciwbólowa zimnem

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Terapia zimnem przeżywa obecnie swój renesans. Coraz więcej mówi się o stosowaniu zabiegów chłodzących w terapii przeciwurazowej oraz przyspieszającej regenerację kontuzji czy też zmniejszenie DOMS-ów. Krioterapia całego ciała jest szeroko stosowanym zabiegiem w medycynie sportowej. Powrót do zdrowia po urazach lub po zakończonym sezonie startowym czy sezonie treningowym to główne cele terapii.

Ostatnie badania potwierdziły działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwutleniające tej terapii, podkreślając podstawowe odpowiedzi fizjologiczne. Krioterapia to nie tylko stosowanie kriokomory, ale wszystkich metod oraz substancji, które doprowadzają do miejscowego lub ogólnoustrojowego obniżenia temperatury ciała, co następnie powoduje zmniejszenie procesów zapalnych, hamowanie bólu, przyspieszenie regeneracji. Oprócz efektów terapeutycznych wykazano, że krioterapia całego ciała stanowi strategię przeciwko szkodliwym skutkom stanu zapalnego i bolesności wywołanych wysiłkiem fizycznym.
Miejscowe i ogólnoustrojowe terapie zimnem są szeroko stosowane w celu łagodzenia objawów różnych chorób, w tym stanu zapalnego, bólu, skurczów mięśni i obrzęków, zwłaszcza w przypadku przewlekłych stanów zapalnych wywołanych urazami czy też intensywnym wysiłkiem fizycznym.
Stosowanie zimna – zwłaszcza miejscowo lub punktowo – jest jednym z głównych elementów zastosowania terapii zimnem. Badani...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI