Reishi – znaczenie prozdrowotne i lecznicze

Fitoterapia

Grzyby zbierano i stosowano od pradawnych czasów, szczególnie w tradycyjnej medycynie wschodniej oraz jako element medycyny ludowej Zachodu. Według doniesień właściwości G. lucidum znano i stosowano już ponad 4000 lat temu. Uważano, że grzyb ten rośnie u wybrzeży Japonii w domu nieśmiertelnych. Ze względu na to, że dziko rosnąca lakownica lśniąca występuje bardzo rzadko, w latach przed wprowadzeniem jej do upraw, na owocniki i uzyskane z nich preparaty stać było tylko najbardziej zamożnych1.

Grzyby nadrewnowe należą do grzybów wytwarzających owocniki, a jednym z gatunków jest Ganoderma lucidum (Zhao, 2018). G. lucidum (W. Curt.: Fr.) P. Karsten – lakownica lśniąca (Reishi, „chiński grzyb wiecznego życia”) to gatunek grzyba z rodziny Ganodermataceae, który posiada długą historię zastosowania medycznego w Chinach, Japonii i innych krajach azjatyckich. W Chinach gatunek ten zwyczajowo nazywany jest Lingzhi, natomiast w Japonii Reishi (ta tradycyjna nazwa znana jest najpowszechniej na świecie) lub Mannentake2.

POLECAMY

G. lucidum wytwarza pomarańczowo-czerwono-purpurowe owocniki o charakterystycznie błyszczącej powierzchni i drewnopodobnej strukturze. Trzon i kapelusz lakownicy są lśniące, ale powstają też owocniki bez trzonu, przyrośnięte bokiem do substratu (balotu czy drzewa). G. lucidum występuje na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W Europie i w Polsce gatunek jest dość rzadki i z tego powodu w Polsce od 2014 r. jest on objęty ochroną częściową, ale obecnie jest też gatunkiem pozyskiwanym z komercyjnych upraw. W stanie naturalnym lakownica lśniąca rośnie pojedynczo lub w grupach na różnych gatunkach drzew, głównie liściastych, natomiast na drzewach iglastych występuje bardzo rzadko. Można ją znaleźć w lasach, parkach i ogrodach, na korzeniach, pniakach i dolnej części pni drzew, głównie obumarłych, ale czasami także na żywych. Niekiedy pozornie wyrasta z ziemi, zwłaszcza przy dębach, faktycznie jednak trzon G. lucidum jest przyrośnięty do korzeni. Owocniki w stanie naturalnym wyrastają latem i jesienią, a starsze można znaleźć przez cały rok2, 3.

W książce napisanej w II wieku przez autora pod pseudonimem Shen-Nong (następnie stale aktualizowana i poszerzana) znajduje się opis korzystnego działania kilku gatunków grzybów, w tym właściwości G. lucidum4, 5. W suplemencie do Classic of Materia Medica (502–536) i Gangu Mu Ben Cao autorstwa Li Shin-Zhen, uważanego za pierwszego autora farmakopei w Chinach (1590 r.; dynastia Ming), lakownicy zostały przypisane właściwości lecznicze, takie jak: witalizujące, wzmacniające pracę serca, antyoksydacyjne i usprawniające procesy zapamiętywania. Zgodnie z Farmakopeą Państwową Ch...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI