Autor: Bożena Muszyńska

Prof. dr hab. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Wydział Farmaceutyczny, Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej w Krakowie.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Trametes versicolor (L.) Loyd – wrośniak różnobarwny

Trametes versicolor (L.) Loyd – wrośniak różnobarwny jest kosmopolitycznym grzybem nadrewnowym z rodziny Polyporaceae (żagwiowate). Jest gatunkiem saprotroficznym wywołującym na zaatakowanym drewnie tzw. zgniliznę białą, czyli chemiczny rozkład ścian komórkowych drewna, objawiający się postępującym rozpadem tkanek, zmianą właściwości drewna oraz jego barwy na białą.

Czytaj więcej

Inonotus obliquus (chaga) gatunek o udokumentowanych właściwościach leczniczych czy jedynie stosowany zwyczajowo w medycynie ludowej?

Inonotus obliquus (Ach. ex Pers.) Piłat, to gatunek z rodziny Hymenochaetaceae, jest tradycyjnie znany pod nazwą: chaga, czyreń ogniowy, czernidło, czerniak brzozy, czarcie oko. Pasożytuje na drzewach, jako pokolenie bezpłciowe i rzadziej płciowe.

Czytaj więcej

Reishi – znaczenie prozdrowotne i lecznicze

Grzyby zbierano i stosowano od pradawnych czasów, szczególnie w tradycyjnej medycynie wschodniej oraz jako element medycyny ludowej Zachodu. Według doniesień właściwości G. lucidum znano i stosowano już ponad 4000 lat temu. Uważano, że grzyb ten rośnie u wybrzeży Japonii w domu nieśmiertelnych. Ze względu na to, że dziko rosnąca lakownica lśniąca występuje bardzo rzadko, w latach przed wprowadzeniem jej do upraw, na owocniki i uzyskane z nich preparaty stać było tylko najbardziej zamożnych1.

Czytaj więcej

Pieczarka dwuzarodnikowa – gatunek o unikalnych właściwościach dietetycznych i leczniczych

Grzyby jadalne są wartościowym źródłem pożywienia oraz mają wiele walorów leczniczych oraz aktywności prozdrowotnych. Pieczarka dwuzarodnikowa stanowi źródło błonnika pokarmowego, będącego mieszaniną substancji o charakterze polisacharydowym i niepolisacharydowym, korzystnego dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Czytaj więcej

Hericium spp. (soplówki) – grzyby jadalne i lecznicze o wybitnym potencjale neuroprotekcyjnym. Część II

Odrębną bardzo ważną grupę węglowodanów stanowią polisacharydy rozpuszczalne w wodzie, występujące w grzybach, wewnątrzkomórkowe, mające nie tylko wybitne właściwości prebiotyczne, ale też immunostymulujące. Soplówki wytwarzają różne rodzaje polisacharydów, które mogą być zarówno rozpuszczalne, jak i nierozpuszczalne w wodzie. Część z nich – homopolisacharydy – jest zbudowana tylko z reszt jednego rodzaju monosacharydów, podczas gdy niektóre z nich należą do heteropolisacharydów i są zbudowane z reszt różnych cukrów prostych i ich pochodnych.

Czytaj więcej

Hericium spp. (soplówki) – grzyby jadalne i lecznicze o wybitnym potencjale neuroprotekcyjnym Część I

Obecnie jest duże zainteresowanie żywnością funkcjonalną, która oprócz dostarczania podstawowych właściwości odżywczych ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Grzyby uznawane są za funkcjonalny składnik żywności, a ich naturalna zdolność do akumulacji różnych substancji pozwala na poprawę ich prozdrowotnych właściwości.

Czytaj więcej