Autor: Bożena Muszyńska

Prof. dr hab. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Wydział Farmaceutyczny, Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej w Krakowie.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Pieczarka dwuzarodnikowa – gatunek o unikalnych właściwościach dietetycznych i leczniczych

Grzyby jadalne są wartościowym źródłem pożywienia oraz mają wiele walorów leczniczych oraz aktywności prozdrowotnych. Pieczarka dwuzarodnikowa stanowi źródło błonnika pokarmowego, będącego mieszaniną substancji o charakterze polisacharydowym i niepolisacharydowym, korzystnego dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Czytaj więcej

Hericium spp. (soplówki) – grzyby jadalne i lecznicze o wybitnym potencjale neuroprotekcyjnym. Część II

Odrębną bardzo ważną grupę węglowodanów stanowią polisacharydy rozpuszczalne w wodzie, występujące w grzybach, wewnątrzkomórkowe, mające nie tylko wybitne właściwości prebiotyczne, ale też immunostymulujące. Soplówki wytwarzają różne rodzaje polisacharydów, które mogą być zarówno rozpuszczalne, jak i nierozpuszczalne w wodzie. Część z nich – homopolisacharydy – jest zbudowana tylko z reszt jednego rodzaju monosacharydów, podczas gdy niektóre z nich należą do heteropolisacharydów i są zbudowane z reszt różnych cukrów prostych i ich pochodnych.

Czytaj więcej

Hericium spp. (soplówki) – grzyby jadalne i lecznicze o wybitnym potencjale neuroprotekcyjnym Część I

Obecnie jest duże zainteresowanie żywnością funkcjonalną, która oprócz dostarczania podstawowych właściwości odżywczych ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Grzyby uznawane są za funkcjonalny składnik żywności, a ich naturalna zdolność do akumulacji różnych substancji pozwala na poprawę ich prozdrowotnych właściwości.

Czytaj więcej