Rola mumio shilajitu w leczeniu zwyrodnień stawów

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Choroba zwyrodnieniowa stawów to choroba charakteryzująca się postępującą utratą chrząstki stawowej[1]. Około 80–90% ludzi obu płci ma oznaki choroby zwyrodnieniowej stawów po osiągnięciu 65. roku życia[2]. Główne objawy kliniczne u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów to ból i niepełnosprawność[3]. Obecnie żadna terapia nie może zmniejszyć ani zatrzymać progresji choroby zwyrodnieniowej stawów[4].

Konwencjonalne terapie, takie jak leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), tylko zmniejszają ból i poprawiają funkcjonowanie stawów. Długotrwałe stosowanie tych leków wiąże się jednak z istotnymi skutkami ubocznymi ze strony przewodu pokarmowego, nerek i układu krążenia[5, 6]. W medycynie tradycyjnej/ludowej mumio stosuje się w leczeniu złamań kości i bólu stawów.

POLECAMY

Rola medycyny tradycyjnej w leczeniu

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest postępującą chorobą stawów z kliniczną utratą ruchu i nasilającym się bólem. Różne czynniki ryzyka, takie jak uraz, starzenie się, otyłość i predyspozycje genetyczne, mogą być odpowiedzialne za rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów[7].
Medycyna tradycyjna (TM) odnosi się do wiedzy, umiejętności i praktyk opartych na teoriach, wierzeniach i doświadczeniach rdzennych różnych kultur, stosowanych w celu utrzymania zdrowia oraz zapobiegania, diagnozowania, poprawy lub leczenia chorób fizycznych i psychicznych[8]. W ten sposób prowadzone są różne badania na temat medycyny tradycyjnej i udowodniono korzystne dla zdrowia działanie naturalnych związków leczniczych w wielu chorobach[9]. Tradycyjną medycynę podzielono na różne systemy, w tym tradycyjną medycynę perską (TPM), tradycyjną medycynę arabską, tradycyjną medycynę chińską (TCM) i tradycyjną medycynę indyjską (ajurweda)[10]. Biorąc to pod uwagę na szczególne miejsce zasługuje mumio, który jest powszechnie stosowany w wielu systemach medycyny tradycyjnej. 

Czym jest Mumio?

Mumio, znany jest również jako Shilajit, Silajita, Marathi lub Gujarati (w języku hindi), Asphalt (...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI