Rośliny lecznicze i zioła poprawiające wzrok

Fitoterapia

Zaburzenia wzroku są powszechnie występującym problemem zdrowotnym, znakiem czasu związanym z postępem cywilizacyjnym. Przemęczenie oczu, suchość oka, zaburzenia mikrokrążenia siatkówkowego i naczyniowego to m.in. efekt wielogodzinnej pracy przy komputerze, śledzenia ekranu telefonicznego oraz telewizyjnego. Nie bez znaczenia dla wzroku są również czynniki środowiskowe, takie jak ogrzewanie, klimatyzacja, podróżowanie samolotami, dym oraz zanieczyszczenia. Rośliny lecznicze używane w fitoterapii chorób oczu służą jako źródła bezpośrednich środków terapeutycznych oraz surowców do produkcji bardziej złożonych związków.

Choroba suchego oka jest zaburzeniem zapalnym łzowej jednostki funkcjonalnej prowadzącym do przewlekłej choroby powierzchni oka i zaburzeń jasności widzenia. Gdy organizm wytwarza zbyt mało łez lub mają one niewłaściwy skład, oko wysycha i łatwo ulega podrażnieniu. Chory odczuwa dyskomfort związany z uczuciem piasku pod powiekami, pieczeniem, swędzeniem, wrażliwością na światło. To frustrująca choroba z powodu obecnego niedoboru terapii, które mogą odwrócić lub przynajmniej zatrzymać jej postęp. W niektórych przypadkach prowadzi ona nawet do utraty wzroku1. Kuracja polega głównie na łagodzeniu objawów za pomocą tzw. sztucznych łez, które najczęściej zawierają kwas hialuronowy (HA), ale nie jest on w stanie zwilżać oka zbyt długo. Do roślin leczniczych wykorzystywanych w badaniach nad nowym substytutem łez należą nasiona tamaryndowca (Tamarindus indica). Zawierają one polisacharydy (TS-polisacharyd), które wykazują lepsze zdolności do przylegania i dzięki temu mogą się utrzymywać na powierzchni oka przez dłuższy czas. Na podstawie wyników badań klinicznych23 wykazano, że połączenie kwasu hialuronowego i TS-polisacharydu jest skuteczniejsze w łagodzeniu objawów suchego oka.
Bogate w antocyjany owoce borówki czernicy (Vaccinium myrtillus L.) są źródłem otrzymywania standaryzowanych wyciągów zmniejszających kruchość naczyń włosowatych i normalizujących niektóre dolegliwości wzroku. Składniki Myrtilli fructus wzbudziły duże zainteresowanie ze względu na ich wpływ na naczynia krwionośne i znaczenie w oftalmologii. Lotnicy, którzy spożywali dżem z owoców borówki czernicy, lepiej widzieli...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI