Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dietoterapia

21 sierpnia 2019

NR 14 (Sierpień 2019)

Siarka w zapaleniu stawów

0 1426

Suplementacja stała się bardzo ważnym elementem zdrowego i mądrego stylu życia. Żyjemy w dobie, w której nasz świat zmienia się na każdej płaszczyźnie, w której nasza dieta nie nadąża za naszym stylem życia. Dobrze dobrana suplementacja staje się więc czynnikiem, który bardzo często pomaga nam utrzymać odpowiednie tempo pracy czy życia. Jednak w gąszczu różnorodnych produktów musimy umieć odróżnić olej wężowy od prawdziwego remedium, co może stać się bardzo karkołomnym zadaniem, które śmiało można nazwać 13. pracą Herkulesa XXI wieku.

Jednym z produktów, który wśród suplementów na pewno pretenduje do miana super bohatera jest MSM, czyli Metylosulfonylometan. Wielu z Was zapyta: Ale jak to?
Co prawda sama nazwa może brzmieć nieco magicznie i może się Wam wydawać, że mocno odeszliśmy od ram naturoterapii, ale zachowajcie spokój. MSM to nic innego jak naturalnie występujący związek siarki, który przechowywany jest w każdej komórce ciała. Pomaga włosom, skórze i paznokciom rosnąć szybciej, mocniej i bardziej miękko, a także poprawia funkcje neurologiczne i zmniejsza wiele czynników zapalnych w naszym organizmie – od regulacji stanu zapalnego spowodowanego aktywnością fizyczną, aż po stany zapalne wynikające z chorób układu kostno-stawowego, takich jak np. artretyzm czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Przygotujcie się zatem na nową dawkę wiedzy, ponieważ MSM może faktycznie poprawić Wasze zdrowie.


REKLAMA

POLECAMY


Jak działa MSM?

MSM jest źródłem łatwo przyswajalnej siarki, która jest zużywana w procesie produkcji metioniny, aminokwasu biorącego udział w szeregu reakcji chemicznych. W ludzkim ciele cykl metioninowy jest bardzo interesującym tematem, ale zdecydowanie na odrębny artykuł. To co jest bardzo istotne, to fakt, że metionina jest niezbędna do otrzymania S-adenozylometioniny (SAMe).
SAMe zapobiega niekontrolowanemu podziałowi komórek, tak często występującemu w komórkach nowotworowych. Hamuje również MMP, enzym zaangażowany w progresję raka i stan zapalny.
Twój mózg potrzebuje SAMe do produkcji serotoniny, dopaminy i noradrenaliny, które wspierają Twój nastrój, motywację i ogólne zdrowie psychiczne6, 7, 8.
Zwalcza stres oksydacyjny i chroni komórki, zwiększając produkcję swojego głównego przeciwutleniacza – glutationu.

MSM jest silnym antyoksydantem

Stres oksydacyjny jest czynnikiem wpływającym w sposób negatywny na procesy starzenia, funkcje kognitywne, możliwości regeneracyjne oraz wpływa na rozwój chorób – takich jak choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory czy choroby neurodegeneracyjne. Nadmiar czynników pro-oksydacyjnych będzie istotnie przyczyniał się do nasilenia stanu zapalnego w obrębie układu kostno-stawowego. MSM jest źródłem siarki, niezbędnej do otrzymania takich czynników antyzapalnych, jak glutation czy SAMe.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że stosowanie MSM wraz z innymi środkami antyoksydacyjnymi, jak witamina C, witamina E, koenzym Q10 lub selen może zwiększać ich skuteczność.
MSM zmniejsza ilość krążących cytokin prozapalnych, takich jak IL-6, TNF-alfa, IL-1B czy IL-8, które są charakterystyczne dla zaburzeń reumatoidalnych takich jak RZS czy artretyzm. Zła dieta, otyłość czy stres – zarówno psychiczny, jak i fizyczny są dodatkowymi czynnikami, które będą wpływały na wytwarzanie tych cytokin, stąd w przypadku prowadzenia stylu życia, który odbiega od norm „zdrowego”, warto wprowadzić odpowiednią podaż antyoksydantów oraz wspierać się pochodnymi siarki.

Siarka a stany zapalne stawów

Zapalenie stawów jest zaburzeniem, które dotyka obecnie około 58 milionów dorosłych w samych USA, a szacuje się, że do 2040 roku odnotujemy wzrost tej liczby do 78,4 milionów. Zapalenie to charakteryzuje się bólem, sztywnością i zmniejszonym zakresem ruchu w odniesieniu do stawów. MSM, jako mikroelement o zwiększonych właściwościach przenikalności jest powszechnie łączony z innymi środkami przeciw zapaleniu stawów, w tym glukozaminą, siarczanem chondroityny i kwasem bosweliowym.
Siarka jest istotnym składnikiem chrząstki stawowej. Bardzo istotne jest dostarczanie odpowiedniej ilości siarki osobom, które mogą cierpieć z powodu jej niedoborów lub takim, których styl życia będzie wymagał zwiększonej podaży metioniny oraz innych aminokwasów.
Ponadto, jeśli siarka jest głównym czynnikiem bioaktywnym, to korzyści obserwowane przy suplementacji MSM można porównywać z innymi związkami zawierającymi siarkę, takimi jak siarkowe aminokwasy: cysteina i metionina (w wysokim stężeniu w białku serwatkowym) lub uzupełniająca N-acetylocysteina – dlatego w przypadku zaburzeń kostno-stawowych należy również zadbać o wysoką podaż protein w codziennej diecie.
MSM może również zmniejszać ekspresję indukowalnej syntazy tlenku azotu (iNOS) i cyklooksygenazy-2 (COX-2) poprzez supresję NF-κB, zmniejszając tym samym produkcję środków rozszerzających naczynia, takich jak tlenek azotu (NO) i prostanoidy.
NO nie tylko moduluje napięcie naczyniowe, ale także reguluje aktywację komórek tucznych. Wraz ze zmniejszeniem ilości cytokin i środków rozszerzających naczynia hamuje się przepływ i rekrutację komórek odpornościowych do miejsc zapalenia miejscowego – dlatego też MSM może skutecznie zmniejszać uczucie bólu w przypadku chorób układu kostno-stawowego.
Stosowanie MSM w przypadku stanów zapalnych stawów doprowadza do zmniejszenia markerów stanu zapalnego, takich jak CRP czy cytokiny zapalne. W tym wypadku warto również zwrócić uwagę na to, że MSM pozytywnie wpływa na stan chrząstki stawowej dzięki ograniczeniu poziomu takich cytokin, jak TNF- alfa oraz IL-1B, które są głównymi czynnikami niszczącymi chrząstkę stawową.

MSM a trening

Długotrwałe intensywne ćwiczenia mogą powodować bolesność mięśni spowodowaną mikrourazami mięśni i otaczającej tkanki łącznej, co w efekcie końcowym prowadzi do lokalnej reakcji zapalnej. MSM jest skutecznym środkiem przeciw bolesności mięśni ze względu na jego działanie przeciwzapalne. Stosowanie MSM w okolicach okołotreningowych doprowadziło do zmniejszenia markerów stanu zapalnego, takich jak poziom kinazy kreatynowej oraz cytokin zapalnych, przy jednoczesnym wytwarzaniu większej ilości cytokiny antyzapalnej IL-10.
Suplementacja MSM około-treningowo pozwala na sprawniejsze usuwanie mleczanów, pozwalając tym samym na dłuższą pracę mięśnia do całkowitego wyczerpania.
Umiejętnie dobrana suplementacja MSM usprawnia procesy regeneracyjne po aktywności fizycznej, pozwalając tym samym na częstsze oraz bardziej intensywne treningi.

MSM – poprawa zakresu ruchu

Zaburzenia kostno-stawowe to nie tylko stan zapalny oraz ból, ale również bardzo często ograniczenie funkcji motorycznych. Jak napisano wcześniej, stosowanie MSM wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego w obrębie chrząstki, co skutkuje poprawą zakresu ruchu oraz funkcji motorycznych osób cierpiących z powodu stanów zapalnych stawów.
MSM jest wykorzystywany w wielu terapiach skojarzonych, które osiągają bardzo dobre wyniki w kontekście poprawy ogólnych funkcji ruchowych.
Suplementacja glukozaminą, siarczanem chondroityny, MSM, ekstraktem z liści guawy i witaminą D poprawiła funkcjonowanie fizyczne u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego stosujących japoński stabilizator kola...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy