Terapie chorób trzustki

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Trzustka to niezbyt duży, ale niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu narząd, znajdujący się w górnej lewej części jamy brzusznej. Określa się ją jako narząd zewnątrz- i wewnątrzwydzielniczy, ponieważ wytwarza wiele różnych substancji, zarówno do przewodu pokarmowego, jak i do układu krążenia. Mimo swoich niepozornych rozmiarów, jest to narząd bardzo delikatny i brak odpowiedniej higieny życia może nadszarpnąć jego funkcje, co grozi nawet śmiercią.

Trzustka znajduje się za żołądkiem w lewej górnej części jamy brzusznej. Jest otoczona przez inne narządy, w tym jelito cienkie, wątrobę i śledzionę. Jest gąbczasta, jej długość wynosi 12–20 cm (ok. 90 g wagi) i ma kształt płaskiej gruszki lub ryby rozciągniętej poziomo w poprzek brzucha. Szeroka część, zwana głową trzustki, jest skierowana w stronę środka brzucha. Głowa trzustki znajduje się w miejscu połączenia żołądka z pierwszą częścią jelita cienkiego. Jest to miejsce, w którym żołądek się opróżnia i częściowo strawiony pokarm przesuwa się do jelita, a trzustka uwalnia enzymy trawienne do tych treści. Centralna część trzustki nazywana jest szyją lub ciałem. Cienki koniec nazywany jest ogonem i rozciąga się na lewą stronę. Miąższ trzustki składa się z pęcherzyków wydzielniczych i przewodów wyprowadzających.
Zdrowa trzustka produkuje odpowiednie substancje chemiczne w odpowiednich ilościach i we właściwym czasie, aby strawić pokarm, który spożywamy.
Trzustka zawiera gruczoły zewnątrzwydzielnicze, które wytwarzają enzymy ważne dla trawienia. Enzymy te obejmują trypsynę i chymotrypsynę, które trawią białka, amylazę do trawienia węglowodanów i lipazę rozkładającą tłuszcze. Enzymy są wytwarzane w komórkach pęcherzykowych trzustki w formie nieczynnych proenzymów i gromadzone w pęcherzykach nazywanych zymogenami. Kiedy pokarm dostaje się do żołądka, soki trzustkowe są uwalniane do systemu przewodów, których kulminacją jest główny przewód trzustkowy. Przewód trzustkowy łączy się z przewodem żółciowym wspólnym (PŻW), tworząc bańkę Vatera, która znajduje się w pierwszej części jelita cienkiego, zwanej dwunastnicą, gdzie enzymy ulegają aktywacji i biorą udział w trawieniu poszczególnych składników pokarmu. Przewód żółciowy wspólny pochodzi z wątroby i woreczka żółciowego i wytwarza kolejny ważny sok trawienny, zwany żółcią. Soki trzustkowe i żółć, które uwalniane są do dwunastnicy, pomagają organizmowi trawić tłuszcze, węglowodany i białka. Produkcja soku trzustkowego wynosi ok. 1 litra/dzień.
Około 80% enzymów soku trzustkowego stanowią:

POLECAMY

  • enzymy proteolityczne (biorące udział w trawieniu białek): trypsyna, chymotrypsyna, karboksypeptydaza A i B oraz elastaza; 
  • enzymy lipolityczne (biorące udział w trawieniu tłuszczów): lipaza, fosfolipaza i esterazy; 
  • enzymy glikolityczne (uczestniczące w trawieniu cukrów): α-amylaza, która hydrolizuje skrobię do maltozy, maltotrioz i dekstryn; 
  • enzymy nukleolityczne: rybonukleaza i dezoksyrybonukleaza, które hydrolizują wiązania fosfodiestrowe, prowadząc do rozpadu kwasów nukleinowych na oligo- i mononukleotydy.

Czynność wewnątrzwydzielnicza trzustki sprawowana jest przez komórki wysp trzustkowych (wyspy Langerhansa), które wytwarzają i uwalniają ważne hormony bezpośrednio do krwiobiegu. Dwa z głównych hormonów trzustkowych to insulina, która obniża poziom cukru we krwi, oraz glukagon, który...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI