Wyniki współczesnych badań potwierdzają, że substancje zawarte w organach roślin przyprawowych aktywnie oddziałują na organizm ludzki. Najbardziej na układ trawienny i nerwowy.
Czym jest przyprawa? Według Słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego przyprawa to substancja dodawana do potraw w celu polepszenia ich smaku i zapachu. Bardziej rozbudowaną definicję znajdziemy w książce Hansa Melchiora i Hansa Kastnera Przyprawy. Badania botaniczne i chemiczne:
„Przyprawy są to naturalne części – korzenie, kłącza, cebule (bulwy), kory, liście, ziele, kwiaty, owoce, nasiona, albo części składowe tychże – określonego gatunku rośliny, także w stanie wysuszonym lub po mechanicznej obróbce, które ze względu na swój aromatyczny lub osobliwy smak czy zapach nadają się jako dodatki do pożywienia poprawiające smak”[2].
POLECAMY
AKTYWNE SUBSTANCJE POCHODZENIA ROŚLINNEGO
O wartości i zastosowaniu przypraw decydują substancje organiczne, które nadają aromat i smak. Posiłek oprócz podstawowych składników, jak białko, tłuszcze i węglowodany, powinien zawierać witaminy, związki smakowe i zapachowe. Pod względem budowy chemicznej są to substancje bardzo różnorodne, ale każde bardziej lub mniej aktywnie oddziałują na nasze zmysły smaku, węchu i nazywane są substancjami istotnie sensorycznymi. Należą do nich olejki lotne, związki terpenowe, fenolowe, chinony, flawony, antocyjany i karotenoidy, katechiny i garbniki, alkaloidy, glikozydy, barwniki, składniki mineralne, kwasy organiczne, gorycze itd.
Przeważająca część roślin przyprawowych zawiera ol...