Wpływ kwasu masłowego na organizm człowieka

Nowe kierunki naturoterapii

Kwas masłowy, inaczej kwas butanowy, to organiczny związek chemiczny z grupy kwasów karboksylowych. Występuje m.in. w zjełczałym maśle czy też w serach, nadając im lekko gorzki posmak. Maślany to jego sole i estry. Jest używany do produkcji energii przez komórki nabłonka jelitowego. Z punktu widzenia fizjologicznego kwas masłowy oddziałuje na ścianę jelita, florę bakteryjną jelita oraz po wchłonięciu go do krwi na narządy i tkanki znajdujące się poza przewodem pokarmowym.

Często nazywany jest żywnością funkcjonalną z uwagi na to, iż endogenny kwas masłowy jest substancją naturalnie produkowaną w jelitach. Wyraźne obniżenie produkcji maślanu sodu może być wynikiem chorób w obrębie przewodu pokarmowego. Kluczowe jest uzupełnienie jego niedoborów na drodze farmakoterapii oraz właściwego postępowania dietetycznego.

POLECAMY

R e k l a m a

Kwas masłowy dostarczany w pożywieniu w postaci twardych serów, mleka i jego przetworów, kiszonek, takich jak ogórki czy kapusta, jest zużywany zanim dotrze do jelita cienkiego. Maślan sodu, czyli sól sodowa kwasu masłowego, powstaje w jelitach, a mianowicie w okrężnicy. W jelicie grubym produkowany jest przez bakterie w procesie fermentacji bakteryjnej niestrawionych węglowodanów, np. błonnika. Znaczenie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA, Short Chain Fatty Acids) dla zdrowia człowieka zostało wykazane w wielu badaniach. Produkcja tych kwasów w wystarczających ilościach przez korzystną mikroflorę jelitową (GM, Gut Microbiota) jest niezbędna do homeostazy zdrowia i dobrego samopoczucia gospodarza. Powstawanie tych metabolitów zależy jednak od składu GM, co przekłada się na ich funkcjonalność. Generowana zmienność GM może być istotnie zależna od różnych czynników, ta...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI