Cholesterol jest niezbędny do budowy błon wszystkich komórek organizmu, a także do syntezy witaminy D, kwasów żółciowych i hormonów płciowych.
POLECAMY
Aż 70% cholesterolu obecnego w naszym organizmie jest produkowane przez wątrobę oraz jelito cienkie – jest to tzw. cholesterol endogenny. Z dietą dostarczamy jedynie 30% cholesterolu egzogennego.
Wyróżnia się dwie frakcje cholesterolu: HDL – czyli lipoproteiny wysokiej gęstości, tzw. „dobry cholesterol”, który usuwa cholesterol z tkanek i transportuje go do wątroby oraz LDL – czyli lipoproteiny o małej gęstości – tzw. „zły cholesterol”. Główną funkcją cholesterolu LDL jest transport cholesterolu z wątroby do komórek. Gdy dochodzi do jego nadmiaru, odkłada się w wątrobie i ścianach naczyń krwionośnych. Frakcja LDL bardzo łatwo ulega utlenianiu w obecności wolnych rodników, a jej utlenione cząsteczki przyczyniają się do powstawania blaszek miażdżycowych – a co za tym idzie – rozwoju miażdżycy.
Miażdżyca i czynniki sprzyjające jej rozwojowi
Miażdżyca to przewlekła choroba zapalna tętnic – a dokładniej – zaburzenie funkcji ich śródbłonka, w wyniku czego dochodzi do powstania tzw. blaszki miażdżycowej. Blaszka miażdżycowa prowadzi do zwężenia i stwardnienia naczyń, a w konsekwencji do utraty ich elastyczności i utrudnienia przepływu krwi. Oprócz cholesterolu w jej skład wchodzą także jony wapnia, kolagen i płytki krwi.
Obecnie dużą wagę przywiązuje się do zapewnienia prawidłowego stanu śródbłonka naczyń. Związane jest to z jego odpowiedzialnością za uwalnianie tlenku azotu, który działa na naczynia rozszerzająco, co z kolei zapewnia lepszy przepływ krwi. Natomiast stres oksydacyjny – związany z procesem starzenia, a także zwiększony pod wpływem szkodliwych substancji (dym tytoniowy, stres, związki toksyczne obecne w powietrzu, glebie i żywności) – dezaktywuje tlenek azotu, co prowadzi do zaburzeń funkcji śródbłonka i rozwoju miażdżycy.
Początkowo miażdżyca dotyka dużych...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły i filmy
- ...i wiele więcej!